TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz ‘Arkadaşım Kitap Söyleşileri’

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz ‘Arkadaşım Kitap Söyleşileri’

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesi kapsamında gerçekleştirilen “Arkadaşım Kitap Söyleşileri” Mart ayı konuğu Mehmet Akbulut ile Erbaa’da başladı.

            ‘Arkadaşım Kitap Söyleşileri’nin Mart ayı konuğu Mehmet AKBULUT Erbaa Tepeşehir YBO ve Erbaa Karayaka Başaralar YBO öğrencileri ile bir araya geldi. Karşılıklı sohbet şeklinde geçen söyleşilerde neden kitap ile arkadaş olunması gerektiği, kitap seçimini önemi, kitap okumanın kişiye kazandırdıkları üzerinde duruldu.

                 Şairyazar Mehmet AKBULUT ‘Okumazsam beslenemiyorum beden midesi var. Bir de akıl midesi var. Akıl midesi kitapla doyar. Kitap olmadan olmaz. Bütün arkadaşlar bütün dostlar hepsi gider kitaplar kalır. Kitaplar ne incitir ne de insandan incinir. Bu yüzden arkadaşım kitap diyeceğiz. En iyi arkadaşını kitap olmalı. Okumak zekanın gıdasıdır bu yüzden de okumak lazım. Gelelim bize okuyunca ne değişecekmiş? Düşünün Kitabın ham maddesi odun. Odun işlenerek kitap haline geliyor ve odunluktan kitaplığa terfi ediyor. Bireylerin de işlenmesi kitap okuyarak oluyor. Okursak kalite insan oluruz. ‘ dedi. Ardından kitap ve okumak ile ilgili sözler yazılı kâğıtlar gönüllü öğrencilere dağıtıldı.  Sahneye öğrenci davet eden Mehmet Akbulut’un; En iyi arkadaşının özelliği nedir? Sorusuna öğrencimiz .’Çok iyi biri cevabını verdi.

    ‘Konuşmasına devam eden Akbulut;’ Bu samimiyetiniz hiç bozulmasın. Bunun için de kitapları dost edinin. Geçenlerde söyledim bir yerde bu 4-5 yaşına kadar çok sevdiğimiz hiçbir yanlışını görmediğimiz çocuklara ne oluyor da değişip olumsuz karakterlere bürünüyorlar. Bunda arkadaş seçiminin etkisi olabilir. Gerçekten ben küçükken çok okuyordum hala çok okuyorum. Ben yıllık 120 kitap okurdum bu benim limitimdir’ dedi. Ardından kart verilen öğrencileri sahneye çağırıp küçük bir drama ile söyleşiyi sona erdirdi.    

 

 Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesi koordinatörü Keziban ÖZCAN söyleşiye katkı sunan Erbaa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, okul idarecilerine ve ilçe proje yürütücüsü Sercan TAŞ’a ve  Şairyazar Mehmet AKBULUT  çok teşekkür ederim. Ama özellikle pür dikkat söyleşiyi dinleyen sevgili öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum dedi. Arkadaşımız kitap olsun, her taşın altında kitap olsun! Sözleri ve toplu fotoğraf çekimi ile programlar sonlandırıldı.

 

13-03-201813-03-201813-03-201813-03-201813-03-2018

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.