TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz ile ‘BERKE’NİN DOWN SENDROMU HİKÂYESİ” Tanıtıldı

 Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz ile  ‘BERKE’NİN DOWN SENDROMU HİKÂYESİ” Tanıtıldı

Down sendromlu bir çocuğun hikâyesinin anlatıldığı “Berke’nin Down Sendromu Hikâyesi” kitabı anaokulu ve ilkokul  okul müdürleri ile öğretmenlere tanıtıldı.

Programın açılışını yapan proje koordinatörü Keziban ÖZCAN "1996 paralimpik olimpiyatlarında down sendromlu çocukların 100 metre koşusuna başlayan bütün çocukların aynı anda yarışmaya başlıyor. Ancak yarışın birisine çok kısa mesafe kala en arkadaki çocuk düşüyor. O düşünce bütün yarışmacılar durup yanına giderek onu ayağa kaldırıyorlar. Ve yürüyerek hepsi beraber bitiş çizgisini geçiyor. Onlar bir şeyin farkında hem de insanlık için çok önemli bir şeyin farkında. Lütfen bizlerde onların farkında olalım. Belki bizde fark edememe sendromu vardır. Ve belki de biz farkında değilizdir. Çünkü göz kendisini görmez. İşte bu yüzden bugün sizleri buraya davet ettik. Tüm bu söylenenleri hikâye tadında anlatan bir  kitabımız var. Çocuklarımızı kahramanımız Berke ile tanıştıralım Onlar birbirlerini anlayacaklardır. Kitaptan hareketle hepimizde bir duyarlılık oluşmasına fırsat oluşturalım. Ve çocuklarımız da bu duyarlılığı en iyi arkadaşları kitaplardan edinsinler istedik." dedi.

            “Berke’nin Down Sendromu Hikâyesi” kitabı ile çocukların çevrelerindeki farklı olan, onlar gibi görünmeyen öyle davranmayan arkadaşlarına karşı farkındalıklarının artırılması amaçlanıyor. Özel çocukları konu edinen kitap, down sendromlu bireylere ön yargıyla yaklaşmak yerine, onları anlamaya ve onlarla iletişim kurmaya teşvik ediyor.

            İçindeki karakterlerle çocuğu doğrudan yakınlaştırmayı başarabilen kitapta, özel bir çocukla karşılaşıldığında onunda tıpkı diğer çocuklar gibi boyama yapmayı, oyun oynamayı, eğlenmeyi sevdiği, sadece biraz daha hassas davranması gerektiği anlatılıyor.

            Projenin eğitimcilerin, anne ve babaların olumlu tutumlarıyla pekiştirilmek istendiğini ifade eden İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz  Strateji Geliştirme Birimi Şube Müdürü Murat AĞAR da yaptığı konuşmada, “Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz projesini  biz farkındalık ayları ile birleştirerek artık ikinci bir aşamaya geçmiş olalım. Bir konuyu o ayın bütünlüğü içerisinde ele alamazsak sonraki aylarda bu ihtimalimiz gitgide daha da zorlaşıyor. Bu anlamda okuma gruplarında temalı okumalar, temalardan da kast ettiğimizde bir öğrencinin hayatına dokunacak temalardan bahsediyoruz. Yoksa sadece hobi olarak öğreneceğimiz bir durum değil. Çünkü down sendromunu herkes konuşur ama öğretmen konuşunca kendine iş çıkartır oradan, ‘ben bundan sonra dersimi şu yöntemle, bu öğrenci içinde şu etkinlikle şu materyalle kullanmalıyım’ der. Materyal çok ciddi bir önem arz ediyor.   Artık okullarımızın destek odalarının daha kaliteli hale getirilmesi, destek odasında gerçekten destek eğitimi verilmesi ve bu öğrencinin gelişim alanı şunlar, ben de bunu verebilmek için buradayım.  Aslında bu çok kritik bir boyut bizim açımızdan, bu anlamda inşallah verimli olur. Kitapları olabildiği kadar temin etme yoluna gidelim” dedi.

            Programda, Özel Eğitim Uygulama Merkezi Okulu öğretmenlerinden Mert Demirel, down sendromu ile ilgili bilgiler verdi. Demirel, down sendromunun her 800 doğumda bir görülen genetik bir anomali olduğunu belirterek,  ülke milliyet, sosyo-ekonomik statü farkı olmadığını söyledi. Sonrasında Down Sendromu Derneği Tokat Şubesi Başkanı Seyhan ÇOLUK, down sendromu ile ilgili bilgi verdi. Çoluk, down sendromunun bir hastalık değil, genetik bir farklılık olduğunu söyledi. Down sendromlu çocuklara kaynaştırma eğitimi için destek verilmesi gerektiğini belirten Çoluk, onların da  engelli olmayan bireylerle birlikte okumaları için eğitimcilerin destek olmasının önem arz ettiğini belirtti.

Down sendromlu gençlerin de hayatın içinde olduklarını ve çalışabildiklerini ifade eden etti. Ve bir anne de olarak  bu programdan duyduğu mutluluğu ifade etti.

 Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz projemiz  başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI´nın yol göstermesi, kitap ve okumaya verdiği değer; yönetici, öğretmenlerimiz ve velilerimizin katılım ve destekleri ile bütün öğrencilerimizin okuma ve yazma serüvenine ortak olmaya devam edecek.

 

 

22-03-201822-03-2018

   

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.