TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Proje Etkinlikleri Devam Ediyor

Yıllar Akarken” kitabı yazarı Sami YAMAN İl Merkezinde görev yapan Ortaokul Müdürleri ile kitap değerlendirmede buluştu.
 Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Proje  Etkinlikleri Devam Ediyor

“Yıllar Akarken” kitabı yazarı Sami YAMAN İl Merkezinde görev yapan Ortaokul Müdürleri ile kitap değerlendirmede buluştu.

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Birimi AR-GE yürüttüğü Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz projesi kapsamında, Tokat Merkezde görev yapan 20 ortaokul müdüründen oluşan okuma grubu kitap değerlendirme etkinliğinde bir araya geldi. 24 Kasım öğretmenler günü etkinlikleri çerçevesinde düzenlenen programın konuğu Sami YAMAN oldu. Tokatlı Yazar ve emekli öğretmen Sami YAMAN “Yıllar Akarken” kitabında yazdığı anıları üzerine Okul Müdürleri ile söyleşi de bulundu. YAMAN öğretmenlik ve öğretmen olmak üzerine anılarını anlattı. Etkinliğe,  Tokat Merkez Ortaokul Müdürleri, Türkçe öğretmeni Keziban Yıldırım ÖZCAN ve Tokatlı yazar Sami YAMAN katıldı. Okul Müdürlerinden Mehmet BOZDEMİR Sami YAMAN’ın öğrencisi olduğunu belirtti. Ortaokul Müdürlerinden oluşan okuma grubu “Yıllar Akarken” kitabı üzerine değerlendirme yaparak kitaba dair görüşlerini ifade ettiler.

Öğretmenlerle bir araya gelmekten onur duyduğunu belirten Tokatlı Yazar Sami YAMAN, “Yetkin arkadaşlarım, onlarla bir araya gelmekten onur duyduğumu ifade ediyorum. Değerli okul müdürlerimiz her birinin değerlendirmeleri haklı onu biliyorum benim içinde son derece önemli ve değerlidir. O değerlendirmeleri almak için davet üzerine buraya geldim” şeklinde konuştu.

Kitap değerlendirme etkinliği ile katılımcıların kitaba dair görüşlerini rahat bir şekilde kalıplara girmeden ifade edebildiğini belirten Türkçe Öğretmeni Keziban Yıldırım ÖZCAN, “Bu yıl okullu okulsuz okuyoruz yazıyoruz projesi il merkezinde ve ilçeler de daha etkin bir şekilde uygulanmakta. Özellikle okuryazarlık atölyeleri, okul müdürlerinin ve öğretmen okuma grupları. Her ay yedi farklı öğretmen okuma grupları ile bir araya geliyoruz. Lise okul müdürleri, ortaokul, ilkokul, anasınıfı ve köy okulları bölge, bölge ayrıldı, bir bütünlük olsun ve kalabalık olmasın diye. Çünkü hem okuyoruz ve okuduklarımızı paylaşıyoruz. Bu sebeple 15-16 kişilik gruplarla bir araya geliyoruz okul müdürlerimizle. Bu yıl müdür okuma gruplarında istedik ki yerel yazarlarımızın da eserlerini okuyalım, hem bu vesile ile müsait olanlarla bir araya geliriz. Hem çocuklarımız Tokatlı yazarları da daha çok görür tanırsa onlarda ki okuma yazma şevki artar diye düşünüyoruz.  Bu hafta da 24 Kasım öğretmenler günü haftası. Bu sebeple Sami Hocamın eserini özellikle bu hafta değerlendirelim istedik. Öğretmenlik, öğretmen olmak üzerine konuşalım diye buradayız. Bu yıl daha çok okuyan ve yazmaya hevesli gönüllülere ulaşacağımıza inanıyorum, etki alanımız daha da arttı Milli Eğitim Müdürlüğü olarak ve daha çok çalışmalar yapmayı da istiyoruz” dedi.

Öğrenci okuma grupları okulların mihenk taşı

Öğretmen okuma grupları ile müdür okuma gruplarının ilçelerde de faaliyetlerine başladığını ifade eden ÖZCAN, “Okul müdürleri kitap değerlendirmelerinde projenin okullarda nasıl yürüdüğüne dair fikir sahibi oluyoruz, hem de okul müdürlerimiz bu vesile ile daha çok işin içine girmiş oluyorlar. Belki zorluklarını dezavantajlarını okulda öğretmenler uygularken onlara destekleri de artıyor bu anlamda çok önemsiyoruz. Öğretmen okuma grupları ile müdür okuma grupları ilçelerimizde de faaliyetlerine başladı. Zaten öğrenci okuma grupları sanki okulların mihenk taşı gibi oldu. Her okul benimsedi. Öğretmenlerde okul müdürleri öğrencilerde bir okuma grubunda olmak istiyorlar.  Bunu gözlemliyoruz. Umarım daha çok nitelikli okumalar yaparız. Bakanlığın verdiği öneri kitap listeleri var. Kitap listesi yayınlayan akademisyenler var, çocuk edebiyatçıları var. Bunların hepsinden faydalanıyoruz ancak okul proje yürütme ekiplerimiz var. Bizim de önerilerimizden hareketle okunacak kitabı okul proje yürütme ekipleri seçiyor. Bizim derdimiz onları nitelikli eserlerle buluşturmak” şeklinde konuştu.

 

22-11-2017

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.