TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesi Kapsamında Şair/Yazar Osman BAŞ Öğrencilerimizle Buluşuyor

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesi Kapsamında Şair/Yazar Osman BAŞ Öğrencilerimizle Buluşuyor

İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz tarafından yürütülen "Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz " projemiz kapsamındaki okur yazar buluşmalarımızın  yeni bir konuğu var.

            19 Mayıs Gençlik Haftası vesile kılınarak Tokatlı yazar/şair, Emekli Milli Eğitim Müfettişi Osman BAŞ  üç gün boyunca öğrencilerimiz ile  buluşuyor.

             ÖNCE Z-KÜTÜPHANEDE BULUŞULDU 

             Proje için temin edilen Har-ı Bülbül kitapları bir hafta öncesinden öğrencilerimize dağıtılmıştı. Öğrencilerimiz  bu kitabı okumuş olarak kitabın yazarı Osman BAŞ ile buluştu. Z-Kütüphanede 15 Temmuz Anadolu Lisesi, Zübeyde Hanım Mesleki Teknik Anadolu Lisesi ve Evliya Çelebi öğrenci okuma grupları ve öğretmenleri ile şiir kitabı "Har-ı Bülbül"ü konuştu.

            Program Osman BAŞ´ın hayatının okunması ile başladı.  Öğrenciler şair/yazar Osman BAŞ ile karşılıklı şiir okudular. Kitabın ilk şiiri olan DELİTAY şiiriyle gençlere seslenen Osman BAŞ sonrasında güftesi yapılan Har-ı Bülbül, Türkiyem ve Firuzan şiirlerini seslendirdi ve ayrıca bu şarkılar dinlendi. Z-Kütüphanedeki programımıza  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcımız Mustafa ERARSLAN, İl Milli Eğitim  Şube Müdürleri Fikri DEMİR  ve Şinasi PERÇİN katıldılar. 

            ATATÜRK ANADOLU LİSESİ’NDEKİ BULUŞMA

            Öğleden önce Z-Kütüphanedeki buluşmanın ardından Atatürk Anadolu Lisesi’ndeki buluşmaya geçildi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşımızın okunması ile başlayan programda, Har-ı Bülbül kitabını okuyan öğrencilerden her biri bir şiir ezberlemişti. 

            Şair/Yazar Osman BAŞ buradaki sohbetinin de şiir tadında olmasına vurgu yaparak sözlerine başladı. Öğrencilerimizin sorularını yanıtladı. Şiir yazmaya ne zaman başladığına dair bir soruya yanıt verdi ve “Sivas Pamukpınar Öğretmen Okulu’nda iken memleketten gelen mektuplarımız olurdu. İşte bu mektupları hasretle birleştirince şiir yazmaya başladım.” dedi. Şiirlerini yaşadıkları üzerine yazdığına vurgu yapan Baş “Bir yılda 15 şiirden fazlasını yazamıyorum. Yaşadıklarımı yazıyorum, şiir şairin yüreğindeki sırdır.” dedi. Şiir yazmanın ötesinde güfte olacak şekilde yazmanın da bir eğitimi gerektirdiğini ve şimdi haftada bir gün güfte eğitimi aldığını dile getirdi.

            Öğrencilerden şairin şiirlerini okumak üzere kürsüye gelenler oldu. 1 saati bulan buluşmada, şiir dinlerken öğrencilerden gözlerini kapatmalarını ve daldan dala konarak dinlemelerini isteyen Osman BAŞ, Firuzan, Türkiyem, Har-ı Bülbül şiirlerinin şarkısını dinlettirdi. Tokat’ta yaşanmış bir sevdadan yola çıkarak kaleme aldığı Güneş Bulutlara Düşünce şiiri öğrencilerin cep telefonlarının ışıklarını yakarak ortamı renklendirdikleri anları oluşturdu.

             Okur/Yazar buluşmasının bitiminde öğrenciler Har-ı Bülbül kitaplarını imzalattılar. Osman BAŞ böylesi güzel bir etkinliğin tertip edilmesinde başta İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkürlerini dile getirdi. Şaire çiçek takdimi ile program son buldu.

            Şair/Yazar Osman BAŞ,  17 Mayıs günü saat 10.00’da Mahperi Hatun Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde , saat 13.30’da Tokat Anadolu İmam Hatip Lisesi’nde, 18 Mayıs günü saat 09.00’da Plevne Anadolu Lisesi’nde, saat 13.30’da ise Cumhuriyet Mesleki Teknik Anadolu Lisesi’nde  öğrencilerimize buluşacak.

 

17-05-201717-05-201717-05-201717-05-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.