TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesinin Okur-Yazarlık Atölyesi"ne İlk Adım

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesi kapsamında “Yazma ve Yazdırma Teknikleri Eğitimi” belge töreni yapıldı 
Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesinin  Okur-Yazarlık Atölyesi"ne  İlk Adım

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesi kapsamında “Yazma ve Yazdırma Teknikleri Eğitimi” belge töreni yapıldı

İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI “bu atölyenin öğretmenlere ve çocuklarımıza çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum” dedi

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yürütülmekte olan  ‘’Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz’’ Projesi kapsamında gönüllü öğretmenlere yönelik “Yazma ve Yazdırma Teknikleri Eğitimi” sona erdi.

Plevne Anadolu Lisesi Konferans Salonu’nda yapılan belge dağıtım törenine; İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel YILDIZ, il genelinden edebiyat, Türkçe ve sınıf öğretmenlerinden oluşan gönüllü 200 öğretmen katıldı.

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel YILDIZ tarafından verilen seminerde projeyi yürütecek olan öğretmenlere; yazma ve yazma teknikleriyle ilgili pratik bilgilerin yanı sıra teorik, uygulama ve atölye eğitimleri de verildi.

Belge dağıtım töreninde konuşan İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI; “Bu uygulama sizlere hem bir yeterlilik kazandırma yönünde çok anlamlıydı. Aynı zamanda da öğrencilerinize taşıyacağınız bu yazarlık sevgisinin ve yeterliliğinin ayrı bir önemi var. Öğrencilerimizin genel dil öğretiminde ki dinleme, konuşma, okuma, yazma basamaklarında yazmanın belki de en önemli boyutlarından bir tanesi de bu tür atölyelerdir. Ben bu atölyenin sizlere ve çocuklarımıza çok büyük katkılar sağlayacağına inanıyorum. Değerli yazarımıza da bu noktada çok teşekkür ediyorum ne zaman bu konuda bir talep gelse bir an düşünmeden sizlerle birlikte olmak adına buraya geliyor, katılıyor emeklerine sağlık ayaklarına sağlık. İnşallah buradaki emekler, çabalar yarınlara güzellik olarak yansıyacak” dedi.

BU ÇALIŞMA ÖĞRENCİLERİMİZİ TANIMAMIZI SAĞLAYACAK

Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Yazarları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bican Veysel YILDIZ, Türkiye’de yeni yazarların yetişmesi için bu tür atölye çalışmalarının çok önemli olduğunu belirterek, “Eğitimin başından beri bir şeyi vurgulamaya çalıştık bu çalışma bizim öğrencilerimizi tanımamızı sağlayacak. Sınıfta fark etmediğimiz liderlerin fark etmediğimiz yetenekleri ve sanatçıları ortaya çıkaracak. Aslında burayı bir sınıf olarak düşünelim. Beni bir öğretmen olarak düşünün, sizleri de sınıfın öğrencileri olarak düşünün. Biz bu gün bir oyunla bu arkadaşlarımızı ve arkadaşlarımızın yeteneklerini keşfettik. Belki de kendileri ile görev yapanlar bile bu arkadaşlarımızın drama konusunda ne kadar yetenekli olduklarını, bir iki dakikada nasıl bir senaryo oluşturacaklarını ve oyuna dâhil olacaklarını burada gördüler. Belki de kendileri de bu kadar başarılı oynayacaklarını düşünmüyorlardı ama müthiş bir oyun çıkardılar. Bu atölyenin bize en büyük kazancı bu olacak. Sınıflarda fark etmediğimiz, yeteneklerinin farkında olmadığımız, kendisini tanıtma imkânı bulamamış çocuklarımız için bir zemin oluşturacağız ve öğretmenler için en büyük kazanç gerçekten topluma ve dünyanın ortak mirasına katkı sağlayacak bireyleri yetiştirmiş olmak” Dedi

SINIFLARINDA MEHMET AKİF YETENEĞİNDE ÇOCUKLAR VAR

Yapılan atölye çalışmaları ile sınıfta fark edilmeyen öğrencilerin yeteneklerinin ortaya çıkarılacağını ifade eden Yıldız, “İlk konuşmamda Mehmet Akif Ersoy’un öğrencilik yıllarına ait bir fotoğraf göstermiştim. Orada o arkada duran gariban çocuk bu gün hepimizin hayatını etkileyen bir adam ve yüz yılımızı etkileyen bir adam.  Onun için hepimizin sınıflarında emin olun Mehmet Akif yeteneğinde çok çocuklar var yeter ki biz onları bulalım. Bu atölye çalışmasının en büyük kazancı bu olacak diye düşünüyorum. Katıldığınız için hepinize çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

 

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Strateji Geliştirme Birimi AR-GE de görev yapan Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz projesinin yürütücüsü aynı zamanda Türkçe Öğretmeni Keziban Özcan öğretmenleri etkin katılımıyla eğitimin çok verimli geçtiğini belirterek, “Bu yıl projemizin Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz olarak devam ettiği 2.yıl olacak. İnanıyoruz ki kıymetli öğretmenlerimizin emekleri ve katkılarıyla ilimiz genelinde daha çok öğrencimize, velimize ulaşacağız. "Okur- Yazarlık Atölyelerimiz ekim ayının ortalarında bütün okullarımızda eş zamanlı olarak başlayacaktır. Ayni şekilde yıl boyunca projemiz; "Akşam Okuması", "Kır Okuması", Öğrenci"-"Öğretmen-Veli-Yönetici okuma grupları" ile "Kitap Değerlendirmesi" ve "Okur-Yazar Buluşması" ile bütün ilimizde uygulanacaktır” dedi.

 

14-09-201714-09-201714-09-201714-09-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.