TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Okuma Yazma Seferberliği Strateji Paylaşım Toplantısı Gerçekleştirildi

Okuma Yazma Seferberliği Strateji Paylaşım Toplantısı Gerçekleştirildi

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN ve eşleri Hanımefendi Sayın Emine ERDOĞAN himayelerinde yurt genelinde başlatılan ‘Okuryazarlık Seferberliği ‘ kampanyası İlimiz Öğretmenevinde ve ASO’da  düzenlenen toplantı ile başlatıldı.

Toplantıya Valimiz Dr. Sayın Ömer TORAMAN, Belediye Başkanımız Av. Eyüp EROĞLU, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN, İl Jandarma Komutanı J. Albay Hidayet ARIKAN, İlçe Kaymakamları, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, İlçe Milli Eğitim Müdürleri, İl MEM Yöneticilerimiz, Kurum / Kuruluş Temsilcileri, Muhtarlar Derneği Başkanı Mustafa GÖKREM, Kanaat Önderi Prof Dr. Ali KASAP  ve gazeteciler katıldılar.

Düzenlenen toplantıda, başlatılan ‘Okuryazarlık Seferberliği’ ve ilimizde yürütülecek olan süreçleri aktaran İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI; ‘İl merkez ve ilçelerimizde okuma yazma bilmeyenlerin tespiti ve gerekli çalışmaların yapılması, kurs programları, başlatılan çalışmalarla ilgili duyurumlar, görevlendirilecek öğretmenler, okur-yazarlık belgeleri ve kurs başvuruları üzerinde durdu.

Tokat Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU ise başlatılan  ‘Okuryazarlık Seferberliği’ ile ilgili olarak her türlü desteği vermeye hazır olduklarını  kaydetti.

Valimiz Dr. Sayın Ömer TORAMAN ise, ‘Okuryazarlık Seferberliği’ Türk Milli Eğitim sisteminin hedefini topyekün kapsayacak şekilde ortaya  koyduğunu söyledi. Seferberliğin belirli bir kesimi, zümreyi, kategoriyi, sınıfı değil, toplumun tamamını kapsayacak şekilde eğitim ve öğretim faaliyetlerini yürütmek iddiasında olduğunu kaydeden Vali Sayın Dr.  Toraman,  bunun ayrı bir özellik olduğunu ve bunun beraberinde Türk Milli Eğitim sistemini belki dünyadaki eğitim ve öğretim sistemleri içerisinde en adaletli ve en eşitlikçi eğitim sistemlerinden bir tanesi mertebesine yükselttiğini söyledi.

Bugün okur yazarlığı artık bir problem olarak görmeyen ülkelerde bile belli bir seviyede istatistiğin zikredildiğine dikkat çeken Valimiz Sayın Dr. Ömer TORAMAN,  “Biz okur yazarlık oranını yüzde 20-30’lardan almışız, yüzde 97’lere getirmişiz. Bu Türk Milli Eğitiminin büyük bir başarısıdır. Ancak bunu bugün biraz daha ileriye nasıl götürebiliriz onu konuşuyoruz. Tokat’a baktığımızda da Türkiye ortalamasının bir nebze üzerinde olmasıyla beraber yine okur yazar olabilmesi için gayret gösterilecek bir kitlemiz var. Bu bizim hedef kitlemiz.” diye konuştu.

Okuma yazma seferberliğinin Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve eşleri Sayın Emine ERDOĞAN’ın himayesinde rutinin dışında bir milli seferberliğe dönüştürüldüğünü ifade eden Valimiz Sayın Dr. Ömer TORAMAN, buradaki amacın rutindeki hızın arttırılması olduğunu belirtti. Vali Toraman, bunun Tokat’ta yalnızca Milli Eğitim çalışanları ile değil kaymakamlar, kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum örgütleri ve basın-yayın kuruluşlarının  katkısı ile bu örnek bir çalışma olarak sergileneceğini söyledi.

 

 12-02-201812-02-201812-02-201812-02-201812-02-2018

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.