TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

"OTİZMİ EN İYİ BEN ANLATIRIM" RESİM YARIŞMASI ÖDÜL TÖRENİ DÜZENLENDİ

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali "Bir Gün Değil Her Gün Farkındalık" projesi kapsamında 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü dolayısıyla düzenlenen "Otizmi En İyi Ben Anlatırım" resim yarışması ödül törenine katıldı.


 

Hıdırlık Sosyal Tesislerinde düzenlenen programda Belediye Başkanı Sayın Eyüp Eroğlu ve Tokat Milletvekili Sayın Mustafa Arslan'dan sonra konuşan Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, otizmli çocukların ailelerinin dertlerini dert edindiklerini söyledi. Özel öğrenim gerektiren vatandaş ve çocukların her birinin ayrı bir değer olduğunun altını çizen Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, "Otizmli çocuklarla ilgili durumun farkındayız. Ailelerin problemlerini, dertlerini dert ediniyoruz. Onların hayatlarını kolaylaştırmak için devlet olarak elimizden geleni yapıyoruz, yapmaya da devam ediyoruz. Elbette ki ilerlemenin gelişmenin sonu yok, daha çok şeyler yapmamız lazım." dedi.

50 Milyon Hibeli Özel Eğitim Kurumları Kuruyoruz

Özel öğrenim için Tokat'ta yapılan işlere değinen Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı, "Tokat'a 50 milyonluk özel eğitim kurumları kuruyoruz. Bir tane Erbaa'ya özel eğitim anaokulu, bir tane Tokat'a özel eğitim anaokulu, bir tane özel eğitim okulu, bu otistik çocukları da ilgilendiriyor ve ortaokul, kampüs şeklinde, özel eğitim çocuklar kampüsü. Ayrıca özel eğitim çocukları için lise de kuruyoruz. Zaten Tokat bu konuda ayrıcalıklı; görme, işitme engelli ortaokulu bile var. Bunun lisesi de sağlanmış olacak. lise kısmı meslek edindirme olacak. Bu projeyi 1 yıl içerisinde bitirmiş olacağız. Yine Belediye Başkanımızla birlikte Valilik olarak yürüttüğümüz çok güzel bir projemiz daha var. Ağır mental ve fiziksel engelli çocuklar için rehabilitasyon merkezi. Mayıs ayında temelini atacağız. Aktif yaşam merkezi oluşturuyoruz sosyal tesisleriyle birlikte. Engelli çocukların anneleri, babaların gün içinde işlerini yapabilmesi için çocuklarını oraya bırakacak. Çocuklar orada sosyal, kültürel aktivitelerde bulunacak. Ayrıca çocuk sevgi evleri sitesini yapacağız 50 dönümlük bir alanda. Türkiye'de örnek bir proje olacak." diye konuştu.

Bizim İçin Engel İnsanların Zihninde

Vali Dr. Ozan Balcı, özel eğitim gerektiren çocuklarla özel olarak ilgilenildiğini belirterek, "Bütün çocuklarımızın yanındayız. Hepsi ayrı bir değer, hepsi ayrı bir kıymet. Devlet olarak millet olarak her zaman yanınızda olduğumuzu, sizleri sevdiğimizi bilin. Bizim için engel insanların zihninde zaten. Her zaman birbirimizle dayanışma ve yardımlaşma içerisinde, birbirimizi severek, sayarak, kucaklayarak problemlerimizi gidermeye çalışacağız. Bahsettiğimiz tesisler de bittiği zaman Tokat'a da bir değer kazandıracak." dedi.

Bilim Merkezinde Özel Eğitim Kısmı Olacak

Ayrıca Valiliğimiz ve Tokat Belediyesi işbirliğinde İl Milli Eğitim Müdürlüğümüzce yapılacak bilim merkezinde de otistik çocuklar için özel eğitim kısımları olacağını kaydeden Valimiz Dr. Ozan Balcı, "Bilim merkezinin onların zihinsel, bedensel gelişimlerine çok katkı sağlayacağını düşünüyorum. İnşallah kültür merkezinin temelini atarsak orada çocuklarımıza drama, tiyatro, resim, sinema gibi kişisel gelişimlerine katkı sağlayacak bir tesis olacak. Yani 1-3 yıl sonra otistik çocuklarımızın, engelli çocuklarımızın yaşamlarına değer katacak işler olacak." ifadelerini kullandı.

Törende resim yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri takdim eildi. İlk, ortaokul ve lise düzeyinde 196 eserin katıldığı yarışmada ilk üçe giren 6 esere de mansiyon ödülü verildi. Düzenlenen etkinlikte mavi balonlar uçurularak, yarışmaya katılan ve sergilenmeye değer görülen eserlerin yer aldığı sergi gezildi.

02-04-202102-04-202102-04-202102-04-202102-04-2021

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.