TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PARLAYAN DİŞLER MUTLU GÜLÜŞLER PROJESİ AÇILIŞ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı ve İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Murat Küçükali Valiliğimiz koordinesinde Sağlık Tokat, Eğitim Tokat kapsamında Milli Eğitim ve Sağlık Müdürlüklerimiz ile TOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi işbirliğiyle yürütülen Parlayan Dişler projesi üçüncü yılı açılış etkinliğine katıldı.
PARLAYAN DİŞLER MUTLU GÜLÜŞLER PROJESİ AÇILIŞ PROGRAMI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tokat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde gerçekleştirilen programa Valimiz ve Müdürümüzün yanı sıra Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Sayın Dt. Amine Hatun Ağırman, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Işıl Sarıkaya, öğrenciler ve veliler katıldı.

8 BİN ÖĞRENCİMİZİN TEDAVİLERİ YAPILDI

Açılış programında proje ile ilgili bilgiler veren İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Murat Küçükali; "Okullarımızda yürüttüğümüz Eğitim İçin Sağlık Hareketi kapsamında öğrencilerimizin ağız ve diş sağlığı taramaları ve tedavileri yapılıyor. İki yıl boyunca 8 bin öğrencimize ağız diş tedavisi yapıldı. Öğrencilerimize yaklaşık 35 bin işlem yapıldı. Bu yıl da Diş Hekimliği Fakültemizin 5'inci sınıf öğrencileri okullarımızda diş taramaları yapıyor. Belirlenen öğrencilerimiz diş hastanemize getiriliyor. Bu yıl da inşallah projemiz bu şekilde devam edecek. Ben bu değerli projede emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum" dedi.

ÇOCUKLARIMIZA SAĞLIKLI DİŞLER MUTLU GÜLÜŞLER ARMAĞAN EDECEĞİZ

Tokat Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Sayın Dt. Amine Hatun Ağırman ise yaptığı açıklamada; "2 yıl önce başlatmış olduğumuz projemizle Tokat merkezde 5 bin öğrencimize 30 bin işlem yapıldı. İl genelinde ise yaklaşık 8 bin öğrencimize 35 bin işlem yapıldı. Bu seneki taramalarda elde ettiğimiz sonuçlar önceki yıllardaki çalışmaların meyvesini verdiğini bize gösterdi. Bu yıl Diş Hekimliği Fakültemizin tespit etmiş olduğu çocuklarımızın tedavilerini hastanemizde yapacağız. İşlemlerimize de başlamış bulunmaktayız. İnşallah 23 Nisan'da çocuklarımıza sağlıklı dişler mutlu gülüşler armağan edeceğiz" şeklinde konuştu.

TOGÜ DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ 5'İNCİ SINIF ÖĞRENCİLERİ TARAMALARA KATILIYOR

TOGÜ Diş Hekimliği Fakültesi 5'inci sınıf öğrencilerinin taramalara katıldığını ifade eden Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Dekan Yardımcısı Sayın Doç. Dr. Işıl Sarıkaya; "Bizler de projeye fakülte olarak destek veriyoruz. Fakültemiz 5'inci sınıf öğrencilerimizi toplum ağız ve diş sağlığı dersi kapsamında okullara taramalara götürüyoruz. Bu taramalarda tespitler yapıyoruz. Ağız ve diş sağlığı merkezimizle ortak bir şekilde bu çocuklarımız tedavilerini üstleneceğiz. Bu yıl taramada çocukların ağız ve diş sağlığı taramalarının daha iyi olduğunu gördük. Bu da bizlere bu projenin ne kadar önemli ve faydalı olduğunu göstermiş oluyor. İnşallah bu anlamda topluma katkı sağlamakta da başarılı oluruz" ifadelerini kullandı.

AMACIMIZ ÇOCUKLARIMIZIN AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINI KORUMAK

Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı ise projenin Türkiye'ye örnek olacağını belirterek; "Bugün güzel bir projenin üçüncü yıl açılışı için bir araya geldik. Eğitim için sağlık hareketi kapsamında Parlayan Dişler Mutlu Gülüşler projesinin devamını gerçekleştiriyoruz. Buradaki amacımız çocuklarımızın ağız ve diş sağlığını koruma noktasında bilinçlerini artırmak ve tedavilerini yaptırmak. Gaziosmanpaşa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültemiz, Diş Hastanemiz tarafından okullarda öğrencilerimizin taramaları yapılacak. Okul müdürlerimiz ve öğretmenlerimiz aktif olarak bu projeyi destekliyorlar. Milli Eğitim Müdürlüğümüz de tüm Tokat'ta işi koordine ediyor. Yine ilçe milli eğitim müdürlerimiz de projeyi aktif olarak destekliyor. Bir numaralı amacımız çocuklarımızın ağız ve diş sağlığını korumak. Bu konuda velilere de çağrıda bulunuyorum. Bu projeyi çok önemsiyoruz. Velilerimizin de önemsemelerini istiyoruz. Tokat'ta çok nitelikli, kaliteli, canla başla çalışan çok kıymetli diş hekimlerimiz var. Devletimizin her türlü imkanı var. Fiziksel imkanlarımızda da problem yok. Milli Eğitim Müdürlüğümüz de bu işi önemsiyor. Ben de ilin valisi olarak bu projeyi çok önemsiyorum ve destekliyorum. Çocukların ağız ve diş tedavilerini ihmal etmemelerini de velilerimizden istiyorum. Nihai hedefimiz sağlıklı dişler mutlu gülüşler. Bu zamana kadar bu projenin gerçekleştirilmesinde çok büyük emekleri ve katkıları olan başta diş hekimlerimiz olmak üzere İl Milli Eğitim Müdürümüze ve ekibine, ilçe milli eğitim müdürlerimize ve ekiplerine, kaymakamlarımıza, okul müdürlerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize çok teşekkür ediyorum. Türkiye'ye model olacağını düşündüğüm bu projenin ilimize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

Program sonunda yetkililerden bilgi alan ve velilerle sohbet eden Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı daha sonra öğrencilere kitap, diş macunu ve diş fırçası hediye etti.

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.