TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

PATENT YOLCUSU "KİMYADA İYONBALA OYUNU" MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜMÜZE TANITILDI

Turhal Şeker Fen Lisesi Kimya Öğretmeni Sayın Özlem Çağlayan, tasarladığı İyonbala Oyununu İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali'ye tanıttı.
PATENT YOLCUSU

 Özlem Çağlayan, bu oyun sayesinde kimya dersi konularının daha kolay kavranabileceğini belirterek Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali'ye oyunun detaylarını anlattı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Patent Koordinatörlüğü Birimi aracılığı ile patent başvurusu yapılan İyonbala Oyunu, lise öğrencilerinin bileşik formüllerinin sistematik ve yaygın adlandırılmasını ve köklerin öğrenilmesi konusunun öğrenci tarafından daha kolay kavranmasını amaçlıyor.

Özlem Çağlayan, İyonbala Oyunu hakkında yaptığı açıklamada; "Kimya dersinde birçok konuda yer alan bileşik formüllerin yaygın adları ve yazılmasında gerekli olan kökleri İyonbala Oyunu ile kolay bir şekilde öğrenilebilmektedir. Bunun için ilk önce anyon ve katyonların öğrenilmesi gerekmektedir. Anyon ve katyonların, öğrenilmesi ezber ve tekniğe dayalı olduğundan kalıcı olmayıp unutulmaktadır. Tasarlanan bu oyunla öğrencilere daha kolay ve kalıcı bilgi verilmesi sağlanmaktadır. İyonbala Oyunu farklı formüllerden oluşan 16 kart, bileşik ve kök isimleri yazılı olan 128 puldan oluşmaktadır. Pullar torbaya konularak hakem tarafından çekilerek pulda ki isimle, karttaki formül eşleştirilerek kapatılması sağlanmaktadır" dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali, patent başvurusu yapılan İyonbala Oyununun kalıcı öğrenmede önemli bir rol oynayacağını belirterek, Öğretmen Özlem Çağlayan'a ve emeği geçenlere teşekkür etti.

25-12-202025-12-2020

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.