TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Rehberlik Çalıştayı Yapıldı

Rehberlik Çalıştayı Yapıldı

 

İlimizdeki rehberlik hizmetlerinin etkililiğinin artırılması, rehberlik hizmetlerinde karşılaşılan sorunlara çözüm yolları üretilebilmesi, öğrencilerin psikolojik ihtiyaçlarına daha kolay cevap verilebilmesi ve rehberlik hizmetlerinin tüm paydaşların (öğrenci, öğretmen, veli vs.) katılımıyla yürütülebilmesi amacıyla Tokat Rehberlik ve Araştırma Merkezi (RAM) tarafından 09.09.2015 tarihinde TOKAT REHBERLİK ÇALIŞTAYI düzenlenmiştir.

Çalıştayda Gaziosmanpaşa Üniversitesi Öğretim Üyeleri, İl Milli Eğitim Yöneticileri, Maarif Müfettişleri, Okul İdarecileri, Sınıf ve Branş Öğretmenleri ile Rehber Öğretmenler bir araya gelmişlerdir. Katılımcılardan oluşturulan altı grupta aşağıdaki konular tartışılmış ve çözüm önerileri ele alınmıştır.

  1. Rehberlik çerçeve planları, okul rehberlik ve sınıf rehber öğretmenliğinin etkililiği

  2. Okullarda kriz yönetimi

  3. Okullarda istenmeyen davranışların önlenmesi ve okuldaşlık projesi

  4. Yabancı uyruklu öğrencilere yönelik yapılan rehberlik çalışmaları

  5. Akademik başarı ve rehberlik

  6. Velilerin rehberlik çalışmalarına katılımı

Çalıştay grupları Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümünden Prof. Dr. Recep KOÇAK, Doç. Dr. Tahsin İLHAN, Öğr. Gör. Dr. Zafer KİRAZ, Öğr. Gör. Osman Zati YAZAR, Arş. Gör. Ahmet ERDEM ve Arş. Gör. Şefika ERDEM tarafından yönetilmiştir. Gruplarda yukarıda belirtilen altı konuya yönelik sorunlar ve çözüm önerileri ortaya konulmuştur. Böylece sonraki yıllarda gerçekleştirilecek rehberlik çalışmalarına büyük katkı sağlanmıştır.

Çalıştayın gerçekleşmesinde destek sağlayan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi, Eğitim Bilimleri Bölümü Öğretim Elemanlarına, Tokat Belediyesi Başkanlığına,  Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler Okulu Müdürlüğüne, Atatürk Anadolu Lisesi Müdürlüğüne teşekkürlerimizi sunarız.

rr

rrrrrrrrrrrr

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.