TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Sevgi İle Engelsiz Yarınlara Hep Birlikte

Sevgi İle Engelsiz Yarınlara Hep Birlikte

Bir toplumda sürekli gelişmeyi sağlamak her bir bireyi eğitim sürecine dâhil etmekle mümkün olmaktadır. Her bir ferdin yetenekleri, yeterlilikleri ve becerileri engellenmediği sürece geliştirilecek yönleri bulunmaktadır. Bu doğrultuda toplumun ayrılmaz bir parçası olan engelli bireylerin yaşamın her alanına katılması, eğitim başta olmak üzere her türlü imkândan en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması en tabii haklarıdır.

Toplumun her kesiminde özel eğitim konusunda bilgi ve farkındalığın oluşması, özel eğitim ihtiyacı olan öğrencilerimizin eğitimden en üst düzeyde yararlanmalarının sağlanması adına hepimize büyük bir sorumluluk düşmektedir. Millî Eğitim Bakanlığı olarak bu konudaki görevlerimizi büyük bir sorumluluk bilinci içinde yerine getirmekte ve çalışmalarımıza ara vermeden devam etmekteyiz. Yürüttüğümüz çalışmalar toplumumuzun her bir ferdine ilgi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda daha kaliteli eğitim fırsatları sunmaktır. Engellilik bireyin kendisi ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını da beraberinde getirebilmektedir. Bu durum ailelerin hassas ve dikkatli olmalarına yol açarken onların yaşadığı güçlüklerle baş etmeleri sürecinde de bizlere birtakım görevler yüklemektedir. Bu görevlerin belki de en önemlisi engelli birey ve ailesi ile empati kurmaktır. Bu hafta münasebetiyle her bireyin engelli adayı olduğuna, engelli bireylerimize yönelik olumlu tutum ve davranışlar sergilenmesinin önemine dikkat çekilmektedir. Ayrıca engelli bireylerin toplumsal yaşamda hoşgörü ile karşılanan, seven, sevilen, üreten insanlar olarak var olabilmelerine destek olunması da amaçlanmaktadır.

Genel Müdürümüz Sayın Mehmet Nezir GÜL, 10-16 Mayıs Engelliler Haftası münasebetiyle yaptığı açıklamada;

" Tüm dünyayı zor günlerle karşı karşıya bırakan Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında eğitim kurumları tatil edildi ve uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Milli Eğitim Bakanlığı olarak her sene okullarımızda yaptığımız Engelliler Haftası etkinliklerini başta öğrencilerimiz ve aileleri olmak üzere öğretmenlerimiz ve okul yöneticilerimizin de desteği bu yıl hep birlikte evlerimizden yapacağız. Ailelerimizin çocuklarımızla yaptıkları ve bizlere ulaştırdıkları etkinliklerin video, fotoğraf  vb. görsellerini web sayfamızdan, sosyal medyadan, EBA'dan, 'Özelim Eğitimdeyim' mobil uygulamasından sizlerle paylaşacağız.

Sevgili çocuklar değerli anne babalar, bizlere engeller hayatın akışını yakalamaya engel değildir dediniz, bize farklılıklarımızla bir bütün olmanın güzelliğini gösterdiniz. Asıl engel, engelleri görmemektir dediniz; her insanın içinde bir cevher olduğunu bize siz öğrettiniz. En büyük engelin sevgisizlik olduğunu söylediniz, kalplerimizdeki engelleri kaldırdınız. Bize öğrettiğiniz bütün güzellikler için minnettarız. Hep birlikte çok daha güzel olduğumuzu biliyoruz ve bunun için her gün çalışıyoruz. Her ne kadar bugünlerde bir arada olamasak da şunu bilin ki asla yalnız değilsiniz. Ayrıca bu özel hafta vesilesiyle, tüm enerjilerini çocuklarımız için sarf eden özel eğitim camiasının çok kıymetli ve eli öpülesi anneleri ile tüm annelerimizin anneler gününü kutlarım.

Özel eğitim için emek harcayan çalışma arkadaşlarımıza, yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve diğer paydaşlarımıza teşekkür ediyor; sadece eğitime erişim konusunda değil, yaşamın tüm alanlarında engelsiz bir dünya temenni ediyorum." dedi.

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.