TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tarihçi-Yazar Yavuz BAHADIROĞLU Gaziosmanpaşa Lisesi´nde Öğrencilerimizle Buluştu.

    Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesi kapsamında Tarihçi-Yazar Yavuz BAHADIROĞLU, Gaziosmanpaşa Lisesi´nde okuma grubu öğrencilerimizle söyleşi programında biraraya geldi.  
Tarihçi-Yazar Yavuz BAHADIROĞLU Gaziosmanpaşa Lisesi´nde Öğrencilerimizle  Buluştu.

Okullu Okulsuz Okuyoruz Yazıyoruz Projesi kapsamında Tarihçi-Yazar Yavuz BAHADIROĞLU, Gaziosmanpaşa Lisesi´nde okuma grubu öğrencilerimizle söyleşi programında biraraya geldi.  

Tarihi sevdiren adam Yavuz BAHADIROĞLU,  konuşmasında çocuklara Hz.Mevlana‘dan bahsederek, "Yüreklerimizde iz bırakan insanlar ölmez, ayak izi bırakan insanlar ölür, sevgi izi bilgi bırakan insanlar ömür boyu yaşarlar. Bu anlamda öğretmenlerimiz de ölümsüzdür, çünkü  bana bir harf öğretenin kölesi olurum. Bizim zamanımızda kağıda büyük önem verilirdi. Bizler okula  giderken yolda bulduğumuz kağıtları okumadan, boş kağıtları yazmadan bırakmazdık. Bizim kültürümüzde kağıda basıp geçmekte yoktur. Benim rahmetli babam kaptandı ve çok okuyan birisiyidi. Evde de  hatırı sayılır bir kitaplığımız vardı. Rahmetli babam yolda bulduğu kağıdı öper alnına koyar ve ayak basılmayacak bir yere yerleştirirdi. Bu benim çok dikkatimi çekmişti. Kağıt ilmin malzemesidir ve bu kağıda Kura´n-ı Kerim yazılmıştır. Kağıt o yüzden hürmete değerdir. İlk kağıt fabrikası Yalova’da açılmıştı ve İstanbul’un kendini bilen insanları Yalova’ya doğru ayaklarını uzatıp oturmazlardı. Yatağın ayak ucu Yalova’ya gelecek şekilde yatmazlardı. Çünkü orada kağıt imalathanesi vardı. Orada Kura´n-ı Kerim yazılıyor, kağıtla ilim yapılıyordu" dedi.

Tarihçi-Yazar Yavuz BAHADIROĞLU son olarak konuşmasında; "Çocuklarımıza sevmediğiniz işi başkaları istiyor diye yaptırmaya  kalkışmayın, başarısız olursunuz. Sevdiğiniz işi beğendiğin işi kendiniz karar vererek yapın. Ve unutmayın hayat yarış, yakarış ve tırmanıştır. Yakarış  dua merdivenden çıkacaksınız dizlerinizin bağı çözülecek, yürüyemeyecek hale geleceksiniz, ama her basamak dünyayı biraz daha yukardan görme fırsatı verecek sizlere. Onun için takatim kesildi ben buradan dönüyorum dediğiniz yerde kaybedersiniz, kaybettiğiniz yerde de kaybolursunuz. Takatiniz  bittiği yerde derin bir nefes alın, ülkenizi, ülkünüzü ve kendinizi düşünün, bir adım daha atın" dedi. 

Usta yazar program sonunda, fuar alanında kitaplarını imzaladı.   

 

 

01-11-201701-11-201701-11-2017

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.