TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tek Yürek Projesi Kapsamında Öğrencilerimiz Valimiz Sayın Cevdet CAN’ı Ziyaret Etti

  Tek Yürek Projesi Kapsamında İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcısı Vahdettin OĞUZ  beraberindeki bir grup öğrenci ve öğretmen ile Valimiz sayın Cevdet CAN’a bir ziyaret gerçekleştirdi. 
Tek Yürek Projesi Kapsamında Öğrencilerimiz Valimiz Sayın Cevdet CAN’ı Ziyaret Etti

 

Tek Yürek Projesi Kapsamında İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, Maarif Müfettişleri Başkan Yardımcısı Vahdettin OĞUZ  beraberindeki bir grup öğrenci ve öğretmen ile Valimiz sayın Cevdet CAN’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyarette Güzel Sanatlar Lisesi tarafından yapılan ve 15 Temmuz’un tasvir edildiği tablo ile Tek Yürek Projesi etkinliklerinin yer aldığı albüm öğrencilerimiz tarafından kendisine takdim edildi. Gençlere hitaben konuşan Valimiz Sayın Cevdet CAN ;

“Bir olacağız, İri olacağız, Diri olacağız, Kardeş olacağız, Hep birlikte Türkiye olacağız. Bizler Cumhurbaşkanımızın söylediği bu sözleri; Tek Millet, Tek Devlet, Tek Vatan, Tek Bayrak ve kardeşlik ruhunu, bu proje vesilesiyle Tokat’tan Türkiye’ye yaymalıyız. Türkiye’yi Tek Yürek yapma ve Tek Yürek Projesi çatısı altında birleştirmek, işte bizim amacımız bu. Tek Yürek Projesi, yalnızca Tokat’ta Milli Eğitim Müdürlüğümüzün başlattığı, öğrenci ve öğretmenlerimizin desteklediği belirli program ve etkinlikler çerçevesinde kalmasın. Biz istiyoruz ki bu projeyi Türkiye’ye mal edelim ve Türkiye’nin projesi haline getirelim.  İşin sahibi sizlersiniz sizler gibi gençlerimiz olmasa, öğretmenlerimiz olmasa bu işlerin başarılması mümkün değil. Bizler sadece destek kuvvetiz yapılan iyi işlere destek veriyoruz. İyi iş yapmak bizim inancımıza göre farzdır. Yapılan iyi işi desteklemek de hayra ortak olmaktır. Kim bir hayra ortak olursa o hayrı devam ettirdiği için sevap hanesine güzel hasenler gelir.

Son dönemlerde Cumhurbaşkanımızın yaptığı bir konuşmayı burada Milli Eğitim Müdürümüzün öğretmenlerimizin ve sizin huzurunuzda paylaşmak istiyorum. O da Fiziki olarak bina ve altyapı olarak çok mesafe aldık. Okullaşma oranları, derslik teknik imkânlar, bilişim altyapıları, derslik ve öğretmen sayısındaki artış noktasında ilerlemeler kaydettik.  İlimiz de bundan oldukça yüksek düzeyde nasiplendi.  Tek eksiğimiz geleceğimizi emanet edeceğimiz siz gençlerimizin dünyada hatırı sayılır bilim adamı kültür adamı ve sanatkâr olarak yetişmesi, sosyal ve kültürel iktidarımızın yukarılara çıkmasını sağlamak zorundayız. Biz de bunu emir telakki ettik, daha önceki bir takım mesajlarında olduğu gibi. Örneğin Bir Yazılım Masalı Projesini başlattık. Hiçbir öğrencimizin geride kalmaması; anne baba yoksunluğu çeken öğrencilerimizin eğitim alanında bundan olumsuz etkilenmemesi için her öğretmenimizle bir öğrencimizi eşleştirerek Öğretmenimin Yüreği Projesini başlattık. Bunları da kapsayan Tek Yürek Projemiz var. Ben Milli Eğitim Müdürlüğümüzün yürüttüğü ve Valilik Projesi olarak ortaya çıkardığı bu 3 Projemizin Türkiye’ye mal olmasını arzu ediyorum.  Onun için 5 yıllık bir eylem planı ile uygulama alanlarını genişleteceğiz.

Tek Yürek Projesi 15 Temmuz 2016 dan beri uyguluyoruz. 2017’nin 15 Temmuz’unda bununla alâkalı son etkinlik yapılarak bitirilecek bir proje asla değildir. Bu projenin 2071’e kadar devam edecek bir proje olması lazım. Türkiye ne zaman dünyanın ilk 10 ülkesi veya ilk 5 ülkesi olur ve gerçekten dünyadaki insani ve vicdani duyarlılığın temsilcisi ve tüm dünyaya yayma noktasında öncüsü oluruz İşte o zaman Tek Yürek Projesi amacına ulaştı diyebiliriz.

Nasıl ki Sultan Alparslan Anadolu’ya girerken İlahi Kelimetullah için Allah’ın dinine hizmet için bu topraklara ayak basmışsa; nasıl ki Ahmet Yesevi Hazretleri Horasan’da, Orta Asya’da dervişlerini yetiştirip Anadolu’ya göndermişse; işte tamamen bu Projenin anlayışıyla hareket ettikleri içindir. Yunus Emreler, Mevlanalar, Hacı Bektaş-ı Veliler, Gıjgıj Babalar… Bunların hepsi Ahmet Yesevi geleneğindendir.  Barış için, kardeşlik için, Tek Yürek olmak için, merhamet için, insan için yola çıkmışlardır. İşte şimdi sizler de bu projenin dervişleri olacaksınız. Tek Yürek Projesinin dervişleri sizler olacaksınız bizler olacağız. Tokat’taki bütün sosyal ve kültürel etkinlikleri bu proje ile ilişkilendirmeliyiz.

Nasıl ki geçmişte bu topraklardan ilim adamları âlimler yetişmişse, nasıl ki ilk astronomi kitabı Tokat’ta yazıldıysa, ilk matematik kitabı burada yazılmışsa, ilk medrese burada Niksar’da açıldıysa; oradan ulema yetişip Selçuklu ve Osmanlı coğrafyasına dağılmışsa; nasıl ki Türk İslam medeniyetini kurma noktasında Tokat kurucu şehirlerden birisi olmuşsa; şimdi de Tek Yürek Projesi vesilesiyle aynı medeniyeti yeniden inşa etmek durumundayız.

Ben hepinize çok teşekkür ediyorum. Biz bu proje için her türlü desteği vermeye hazırız yeter ki sizler bu projeyi Türkiye’nin projesi haline getirmek için gayret gösterin. Bu gayreti Tek Bayrak Tek Vatan Tek Millet Tek Devlet olmak için; Bir olmak, iri olmak, diri olmak, kardeş olmak ve hep birlikte Türkiye olmak için sarf etmeliyiz. Bu Projenin esas mantığı ve amacı budur. Bu proje 2016 yılında başladı, sona ereceği yıl 2071’dir.” İfadelerini kullandı.

Kendisini ziyaret eden öğrencilerle bir sürede sohbet eden Valimiz Sayın Cevdet CAN,  hepinize tekrar teşekkür ediyorum diyerek öğrencilerimizi uğurladı.

 

 01-06-201701-06-2017

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.