TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tokat Bilim Ve Sanat Merkezi Proje Paylaşım Etkinliği

Tokat Bilim Ve Sanat Merkezi Proje Paylaşım Etkinliği

2016 Tübitak 47. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri yarışmasında Bilgisayar alanında Türkiye 1. si olup aynı zamanda Avrupa´ da (EUCYS) ülkemizi temsil eden Tokat Bilim ve Sanat Merkezi 10. sınıf öğrencileri Serhat Danışan ve Necim Erdem Öksüz, tarafından Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü 2,3 ve 4. Sınıf öğrencilerine, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi konferans salonunda geliştirmeye devam ettikleri NAP (Nested Adaptive Prediction) projesi hakkında sunum yapıldı.

Yapılan sunumda ,projeleri hakkında bilgi veren öğrencilerimiz Serhat DANIŞAN ve Necim Erdem ÖKSÜZ, projelerinin şu an dünya standartlarındaki en güçlü kayıpsız sıkıştırma teknolojileri (RAR, JPEG 2000, Google WEBP, Microsoft JPEG XR, PNG ...) sıkıştırma oranı bakımından rahatlıkla geride bırakabildiğini söylediler.

Projelerini geliştirmekte olduklarını ve şu an NAP 3 ile 3. versiyonunu geliştirdiklerini aktardılar. Projeleri olan NAP 3, Teknolojinin bünyesinde tamamen özgün olarak geliştirilmiş bir tahmin algoritması, güçlü bir hata iyileştirme algoritması ve özel bir entropi kodlayıcı da bulunmaktadır. Geliştirilen yazılım farklı işletim sistemlerinde de (Linux, MacOS, Windows) rahatlıkla çalışabilmekte olduğunu ve Haritacılık, tıp, profesyonel fotoğrafçılık ve astronomi gibi alanlarda kullanılabileceğini dile getirdiler.

 

Yapılan Sunuma, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversite’si Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğrencilerinin yanı sıra, Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Eğitim Fakültesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bölümü öğretim üyeleri Yrd. Doç. Dr. Mehmet Emin AKSOY, Yrd. Doç. Dr. Kerim KILIÇER, Arş. Gör. Ömer ARSLAN, Bilgisayar Mühendisliği Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Bülent TURAN, Bilgisayar Teknolojileri Bölümünden Öğr. Gör. Emre ÇAM, Rehberlik ve Psikolojik Anabilim dalından Doç. Dr. Fatih KAYA, İl Milli Eğitim Şube Müdürü İlyas SARIKAYA, Tokat Bilim ve Sanat Merkezi Müdürü Erdoğan ÇAĞLAR, Proje Danışman Öğretmeni Tokat Bilim ve Sanat Merkezi Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Hakan ABBAS, Tokat Rehberlik ve Araştırma Müdürü Hakan YILMAZ katıldılar.

 

30-12-201630-12-201630-12-201630-12-2016

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.