TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOKAT MTAL BÖLGENİN TEKNOLOJİSİNE YÖN VERİYOR

Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde Akıllı Ev Sistemleri Laboratuvarı kuruldu. Kurulan laboratuvar ile öğrencilere; iş sağlığı ve güvenliği tedbirleri doğrultusunda, akıllı ev sistemlerini kurma ile ilgili bilgi ve becerilerin kazandırılması amaçlanıyor.
TOKAT MTAL BÖLGENİN TEKNOLOJİSİNE YÖN VERİYOR

Ayrıca Akıllı Ev Sistemleri Laboratuvarında uygulamalı mesleki eğitim yapacak olan öğrencilerin, teorik ve uygulama mesleki eğitimler ile öğrenme kazanımlarını elde etmesi de hedefleniyor.

Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Elektrik ve Elektronik Alan Öğretmeni Canan Çatak, Akıllı Ev Sistemleri Laboratuvarı ve deney setleri hakkında açıklamalarda bulundu.

EVİMİZİN ELEKTRİK TESİSATI AKILLI TELEFONLARIMIZDA

Akıllı ev sistemleri tesisatının sesli komutlarla kontrol edilebildiğini belirten Çatak; "Laboratuvarımız akıllı ev otomasyonu mantığıyla bir akıllı sınıf olarak tasarlandı. Burada 6 adet deney setimiz mevcut. Her deney seti bir ev tesisatının minyatürü şeklinde oluşturuldu. Bir ev tesisatında bulunması gereken her şey bir deney setimizde mevcut. Tüm deney setlerimizde aydınlatma, perde panjuru, prizler, klima ve kapı otomatiği tesisatları yer alıyor. Kontrolleri de yine buradaki anahtarlarımızdan yapabiliyoruz. Aynı şekilde cep telefonlarımıza kurduğumuz uygulamadan da bu tesisatın kontrollerini sağlayabiliyoruz. Bu sistemin en önemli özelliği ise kontrollerin sesli komutlarla da sağlanabiliyor olması. Dünyanın neresinde olursak olalım sesli komutlarla sınıfımızı kontrol edebiliyoruz. Aynı şey bu tesisata sahip evlerimiz için de geçerli. Örneğin sınıfımız için ders başladı komutunu verdiğimizde ışıklarımız yanıyor, perdelerimiz açılıyor ve deney setlerimiz aktif hale geliyor. Ders bitti dediğimizde de bunların tam tersi oluyor. Aynı şekilde bu komutları evimiz için de verebiliriz. Evdeyim dediğimizde perdelerimiz veya klimamız açılabilir ya da dışardayım dediğimizde kapatmayı unuttuğumuz bir cihaz varsa onun elektriği kesilebilir. Tabi buzdolabı gibi sürekli çalışması gereken cihazları bu sistemden ayrı tutuyoruz. Komutların hangi aletleri ya da prizleri kapsayacağına yine biz karar veriyoruz" dedi.

"AMACIMIZ; BU ÖZGÜN UYGULAMAYI TÜRKİYE'NİN TÜM MESLEK OKULLARINA YAYMAK"

Tokat Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Teknik Müdür Yardımcısı Ali Kemal Sataner ise projenin öneminden bahsederek şunları söyledi; "Biz 5 yıldır Okulumuzda Akıllı Ev Sistemleri Projesi şeklinde Ulusal Ajansa bir başvuruda bulunuyoruz. Bu başvuru neticesinde akredite edilmiş okul unvanı aldıktan sonra projemizi uygulamaya başladık. Okulumuz mesleki eğitim alanında 2021-2027 yıllarında tekrar akretide olmaya hak kazandı. Biz bu projeyi Viyana ve Berlin'de de araştırdık. Orada hem öğrencilerimiz bu alanda staj yaptı hem de öğretmenlerimiz çeşitli eğitimler aldı. Daha sonra ülkemize geldiğimizde OKA destekli yürütmekte olduğumuz Tokat Sanayisine Aranan Elemanlar Yetiştirme Projesi kapsamında bu laboratuvarı kurmayı planladık. Bu laboratuvarı kurarken Tokat bazında akıllı ev sistemleri uygulayıcısı konumunda olan ve proje bazlı bu işi yapan yüklenici firmayı bulduk. Bu firma hem ilimizde faaliyet gösteriyor hem de tüm yazılımları Türk. Bizim meslek liselerindeki olaya bakış açımız şu meslek lisesi mesleki eğitim yapar ama aynı zamanda bulunduğu bölgenin teknolojisine de yön verir. En önemli husus da burada yetişen öğrencilerimizin istihdamının yüksek olması. Öğrencilerimiz buradan mezun olduklarında bu bilgi birikimleriyle meslek hayatına daha donanımlı bir şekilde atılmış olacaklar. Bizim hedefimiz bu özgün uygulamayı Türkiye'nin tüm meslek okullarına yaymak. Sayın Bakanımız Ziya Selçuk Bey'e ve Sayın Bakan Yardımcımız Mahmut Özer Bey'e destekleri için teşekkür ediyoruz"

18-06-202118-06-2021

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.