TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tokat Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Projeleri

Tokat Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve  Özel Eğitim İş Uygulama Merkezinin Bin Yürek Bir Yürek, Birlikte Geziyoruz ve Konuşan Kütüphane isimli projeleri.
Tokat Özel Eğitim Uygulama Merkezi ve  Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi Projeleri

Bir Yürek Bin Yürek  Projesi

Projenin Yürütüldüğü İl/İlçeTokat/Merkez

Projenin Yürütüldüğü Okul/KurumTokat Özel Eğitim Uygulama Merkezi (I-II.Kademe) Ve 

Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu)

Proje İrtibat Kişisi ve İletişim Bilgileri

(Telefon – e-posta)Tuncay ARSLAN 

Deniz PAKTAŞ 

Projenin AdıBir Yürek Bin Yürek  Projesi

Projenin Başlangıç ve Bitiş TarihleriBaşlama :05.01.2015

Bitiş           :12.06.2015

Projenin Finans Kaynağı

(Ulusal Ajans,SODES,Kalkınma Ajansı vb.)Tokat Otizmli Bireyleri Destekleme Derneği, Bir Hayırsever Vatandaşımız.

Projenin Hedef KitlesiTokat Özel Eğitim Uygulama Merkezi’nin otizmli öğrencileri ve velileri. Tokat’ta ikamet eden otizmli öğrenci velileri.

Projenin Genel Amacı ve Hedefleri  

 

      Öğrencilerimizin Ipad’den yararlanarak eğitilmesi ve öğrenme becerisini geliştirmeye yönelik bir çalışmadır. Tohum Otizm Vakfı’nın desteği ile Eğitim Uygulama Merkezi tarafından yürütülen “ BİR YÜREK BİN YÜREK “ projesi, teknolojik gelişmelerin otizmli bireylerin gelişmesinde nasıl kullanıldığı ve Türkiye’de kullanılabilecek uygulamaların neler olabileceği sorusundan yola çıkılarak hazırlanmıştır.

             

     Otizmli bireylerin eğitiminde, teknolojinin yararlılığını velilerimize göstermek ve onların da evde uygulamasını sağlamak, otizm konusunda toplumun bilgilendirilmesi ve otizmli bireylerin toplumdaki kabul edilebilirlik seviyesinin arttırılması, otizmli bireylerin Ipad kullanma becerilerinin geliştirilmesi amaçlanmıştır.

 

Projenin Temel Faaliyetleri 

 

       İlk aşamada otizmli öğrencilerimizin ailelerine Ipad ve uygulancak programın kullanımı ile ilgili eğitim verilmiştir. Öğrencilerimiz için proje kapsamında temin edilen  10 adet Ipad, eğitim öncesinde İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Levent YAZICI tarafından ailelere dağıtılmıştır. İkinci aşamada tüm otizmli bireylerin ailelerine seminer verilmiştir. 

 

      Otizmli bireylerin eğitiminde Türkiye’de başarı grafiğini devamlı yukarı çıkaran Tohum Otizm Vakfın’dan okul koordinatörü uzman özel eğitimci Gökhan İNCE, Tokat’taki tüm otizmli öğrenci velilerine  “otizmli bireylerde gözlenen problem davranışlar ve baş etme yöntemleri” üzerine bilgilendirme semineri vermiştir.

 

 

 

Birlikte Geziyoruz

Projenin Yürütüldüğü İl/İlçe:Tokat/Merkez Projenin Yürütüldüğü Okul/Kurum:Tokat Özel Eğitim Uygulama Merkezi (I-II.Kademe) Ve Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi (Okulu) Proje İrtibat Kişisi ve İletişim Bilgileri: Tuncay ARSLAN    Deniz PAKTAŞ Projenin Adı:Birlikte Geziyoruz Projenin Durumu: Tamamlandı   Projenin Finans Kaynağı (Ulusal Ajans, SODES, Kalkınma Ajansı vb.)Tokat Valiliği Projenin Hedef KitlesiOkulumuz öğrencileri. Projenin Genel Amacı ve Hedefleri            Öğrencilerimizin değişik yerler görmesi, Tokat’ın komşu illerini tanıması, ailesinden ayrı bir gün geçirebilme becerisi kazanması, tek başına seyahat edebilme becerisi kazanması, toplu taşıma araçlarından yararlanma, otobüse inip binme kurallarını davranış haline getirme, araç içerisinde davranış kurallarını davranış haline getirme, birlikte hareket edebilme, seyahat etmenin zevkini tatma, uzun yola gidip gelme sabır ve davranışını gösterme, birlikte dışarıda yemek yeme becerisi geliştirmesi amaçlanmıştır.                                                      .        Öğrencilerin özgüvenlerini kazanması, mutlu olmaları, yaşantı zenginliği kazanmaları, başka şehirlerin varlığının farkına varması, anne-babalarının psikolojik olarak rahatlamaları, mutlu olmaları hedeflenmiştir.   Projenin Temel Faaliyetleri Hep birlikte, kafile ile araçlara binilip yerlerine oturma. Seyahat süresince kurallara uyma. Samsun ilinin gezilmesi ve dönüş. 

 

 

 Konuşan Kütüphane

 

Projenin Genel Amacı ve Hedefleri

          

Öğrencilerimizin eğitim etkinlikleri sürecinde öğrenmeyi kolaylaştırmak amacıyla oluşturulmuştur.

Öğrencilerin ilgisini ve dikkatini çeken 3 boyutlu kitaplar ve sesli kitaplarla öğretimin zenginleştirilmesi, çoklu eğitsel materyallerin kullanılması ile öğretimin kalıcı olması; dolayısıyla çocuğun öğrendiklerini unutmayarak bilgi transferi ile yaşantısını kolaylaştırması hedeflenmiştir.

Projenin Temel Faaliyetleri

           Okulumuza staja gelen üniversite öğrencilerinin sanal iletişim kanallarını kullanarak yurt çapında başlattıkları bir kampanya ile başlanmış ve bu süreçte özel ve tüzel kişilerin desteği ile yaklaşık 3.000 adet konuşan kitap ve 3 boyutlu kitap ile 60 adet eğitsel içerikli Cd varlığına ulaşılmıştır. 03.12.2014 tarihinde de açılışı yapılarak öğrencilerimizin istifadesine sunulmuştur.  

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.