TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tokat Tarihi Tuvallere Döküldü

Tokat  Tarihi Tuvallere Döküldü

Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan 98 resim  görücüye çıktı.

26 Haziran Atatürk Kültür Sarayında 98 adet değişik tekniklerle çalışılmış resimlerden oluşan sergi düzenlenen törenle açıldı.

Törene Vali Cevdet CAN, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, öğretmenler, veliler ve öğrenciler katıldı.

Tokat’ın tarihi mekanlarının ve el sanatları eserlerinin konu alındığı serginin açılışında konuşan Güzel Sanatlar Lisesi Müdürü Yusuf DURSUN, çok güzel bir çalışmaya imza attıklarını belirterek, açılışa gelenlere teşekkür etti.

Birbirinden güzel eserleri büyük bir beğeni ile inceleyen Vali CAN ise yaptığı değerlendirmede okulun geçen yıl ki sergisinde öğrencilerin yeteneklerini gördüğünü hatırlattı.

Amacın Tokat’ı tüm yönleriyle dışarıya tanıtmak olduğuna vurgu yapan Vali CAN, “Öyle temalı bir iş yapalım ki  Tokat’ın tarihi ve turizm değerelerini, özellikle yazmasını tuvale dökelim istedik. Değişik sergilerde, AVM’lerde ve  daha sonra açılacak yazma müzesinin bir bölümünde bunlara tarihi değer kazandıralım diye yola çıktık. Okulumuzun öğretmenleri ve öğrencileri bizi çok iyi anlamışlar. Bunu çok güzel değerlendirmişler. Biz bunları değişik ortamlarda sergileyeceğiz” dedi.

 

Bu eserlerin bir aşaması daha olduğunu ifade eden Vali CAN, “Tokat’ta değişik sokaklarımızda turist kafileleri gezmeye başladığı zaman bu öğrencilerimiz  her bir tarihi bekan önünde resimlerini çizmeye başlayacaklar. Dolayısıyla şehrin tarihi, turizmi, sanatı  dışarıya taşmış olacak. Ben her zaman şunu söylerim. Şehrinize aidiyet duygusu hissederseniz, şehrinize aşkla, sevdayla bağlanırsanız o şehrin hizmetkarı olursunuz. Şehrin geleceğine ışık tutarzsınız. Benim bugün sergide edindiğim izlenim inşallah Tokat’ın geleceği, el sanatları, turizmi, sanatını geleceğe taşıması için ilk ve çok önemli adım atılmış. Hocalarımıza ve öğrencilerimize çok teşekkür ediyorum. İnşallah bunun görücüleri, alıcıları ve beğenicileri çok olacak” diye konuştu.

 

02-06-201602-06-201602-06-201602-06-201602-06-201602-06-201602-06-2016

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.