TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOKAT'IN TAHTA BASKISI TESCİLLENDİ

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 650 yıllık bir kültürel birikime sahip olan Tokat tahta baskı sanatının desenleri üzerine yapılan inovasyon çalışması ile tasarlanan yeni motifler tescillendi.
TOKAT'IN TAHTA BASKISI TESCİLLENDİ

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı olgunlaşma enstitüleri, 7 bin 482 ürün için tasarım tescil başvurusunda bulundu. Başvurulardan 6 bin 830 ürünün tasarım tescili alındı.

Bu kapsamda, Tokat Olgunlaşma Enstitüsü tarafından 650 yıllık bir kültürel birikime sahip olan Tokat tahta baskı sanatının desenleri üzerine yapılan inovasyon çalışması ile tasarlanan yeni motifler tescillendi.

Yüzyıllardır kullanılan motiflerin yenilendiği bu çalışma da geleneksel motiflerin ışığında yeni tasarımlara imza atıldı. Tasarlanan yeni motifler Tokat tahta baskı sanatına uzun yıllar hizmet edecek.

Tokat Olgunlaşma Enstitüsü Sayın Müdürü Aslı Gül, yapılan bu çalışmanın Tokat'ın geleneksel yazmacılık sanatına büyük katkı sağlayacağını ve tescil aşamasının tamamlanmış olup artık yeni motiflerin kalıplara aktarılmaya başlandığını belirtti.

Olgunlaşma Enstitüsü Sayın Müdürü Aslı Gül,  ayrıca mayıs ayında yapılması planlanan bir etkinlik ile tescillenmiş bu tasarımları öncelikle şehrimizin kıymetli halkına ve yazma ustaları başta olmak üzere yerel ve ulusal bazda tanıtımının gerçekleştireceğini belirtirken yine yazma motifleri üzerine ve el sanatları alanlarında hâlihazırda tescil çalışmalarının devam ettiğini ve yakın zamanda bu çalışmaların da tescili alındıktan sonra duyuracaklarını kaydetti.

18-01-202218-01-2022

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.