TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOKAT'TA CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU YAŞANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Tokat'ta törenle kutlandı. 28 Ekim Perşembe günü çelenk sunumuyla başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları bugün de devam etti.
TOKAT'TA CUMHURİYET BAYRAMI COŞKUSU YAŞANDI

Cumhuriyetimizin 98'inci yılı kutlamaları Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı'nın tebrikleri kabulü ile başladı. 

Valimiz Sayın Dr. Ozan BALCI, beraberinde Garnizon Komutanımız ve Belediye Başkanımız ile birlikte; törene katılan askeri birliklerin, emniyet müdürlüğü motorlu kıtalannın, okulların ve sayın halkımızın bayramını kutladı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile devam eden törende, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın yayımladığı mesaj okundu. Ardından Valimiz Dr. Ozan Balcı, günün anlam ve önemine dair konuşmasını yaptı.

Valimiz Dr. Ozan Balcı, konuşmasında şunları kaydetti; "Büyük Türk milletinin muhteşem mücadelesinin ve kudretinin adı olan Cumhuriyetimizin 98'inci yıl dönümünü büyük bir heyecan ve gururla idrak ediyoruz. Türk milleti, istiklalini ve istikbalini engelleyen, bağımsızlık ülküsü ve şerefine saldıranlara karşı kadınıyla erkeğiyle, yaşlısıyla genciyle, her şart ve ortamda, dar ve kısıtlı imkanlar içerisinde, inanç ve kararlılıkla, tek vücut, tek yürek olarak şanlı tarihimizden aldığı ilham ve millî birliğimizin gücüyle kahramanca mücadele etmiş, topraklarımızda aklı ve gözü kalanları hayal kırıklığına uğratmış, kurtuluş destanımızı şehit ve gazilerimizin canı ve kanıyla yazmıştır. Tokat, Millî Mücadele Dönemi'nde düşman işgaline uğramamış olmasına karşın Anadolu'nun her köşesinde yaşanan acıyı ve ızdırabı yüreğinde hissetmiş, maddi ve manevi tüm varlığı ile ulusal Kurtuluş Savaşı'ndaki yerini alarak üzerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmiştir. Tarih boyunca devletler kuran, medeniyetler inşa eden, kurmuş olduğu devlet ve medeniyetlerle insanlığa hak ve adaleti öğreten milletimiz, Tokat halkının da büyük bir özveri ile yer aldığı bu Millî Mücadele de Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün 19 Mayıs 1919'da Samsun'da yaktığı bağımsızlık ateşinin etrafında kenetlenerek yurdunu düşmandan temizlemiş, 29 Ekim 1923'te ilan edilen Cumhuriyetle Türk milletinin asla tutsak edilemeyeceğini dünyaya bir kez daha ilan etmiştir.  Millî Mücadele, Cumhuriyetin ilanı ile nihai hedefine ulaşmış, Devletimizin ve Milletimizin bu topraklardaki varlığı ebedileşmiştir. Özellikle belirtmek isterim ki Cumhuriyet'in ilanı, kutlu bir başlangıç, tarihî bir karar anıdır. Cumhuriyet; milletimizin gücünü tescilleyen, vatan ve millet sevdasının ölümsüz eseridir.  Cumhuriyet; bağımsızlık ülkümüzün en muhteşem zaferi olan Kurtuluş Savaşı'mızın neticesidir. Cumhuriyet; vatan uğruna gözlerini kırpmadan canlarını feda eden aziz şehitlerimizin, on beşlilerin emanetidir.  Cumhuriyet; "fikri hür, irfanı hür ve vicdanı hür" nesillerin yetişmesinin tek teminatıdır.   Cumhuriyet; millî egemenliğin ve demokrasinin yegâne yol olduğunun tescilidir.  Cumhuriyet; millî kimlik şuurunun ve birlikte var olmanın adıdır.  Cumhuriyet; eşitliğin, özgürlüğün ve kardeşliğin garantisidir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "En büyük eserim" sözleriyle anlamını ve içeriğini özetlediği Türkiye Cumhuriyet'i zalime korku, mazluma güven vermiş, millî birlik ve beraberliğin güvencesi hâline gelmiştir.  Cumhuriyet'in ilanıyla çıktığımız bu kutlu yolda 98 yılı geride bıraktık. "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." ilkesine sımsıkı sarılarak Cumhuriyetimize ve demokrasimize sahip çıkmak hepimizin sorumluluğudur. Bugün, 98 yıl önce Türk milleti olarak dünyaya verdiğimiz mesajı tekrar ediyoruz:  Anadolu'nun bağrına ektiğimiz, filizlendirdiğimiz ve yaşattığımız bin yıllık kardeşliğimizi hiçbir güç bozamayacak ve yok edemeyecektir.

Bu büyük millet, Cumhuriyetin kuruluşunda olduğu gibi tek millet, tek devlet, tek vatan, tek bayrak ülküsüyle milli birlik ve beraberlik içerisinde Türkiye Cumhuriyeti'ne sahip çıkmaya, Türkiye Cumhuriyeti'ni ebediyen hür, bağımsız ve müreffeh olarak yaşatmaya devam edecektir. Türkiye Cumhuriyeti Devletini kurmak, büyük gayret, çalışma ve fedakarlık gerektirmiştir. Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün "Türkiye Cumhuriyeti her manasında büyük Türk milletinin öz ve aziz malıdır, kıymetli evlatlarının elinde daima yükselecek ve ebediyen yaşayacaktır." sözü doğrultusunda Cumhuriyetin sağladığı barış ve huzur ortamında Türkiye her alanda muasır medeniyet ölçülerini yakalamak için önemli atılımlar gerçekleştirmiştir.  Bu atılımları ve kazanımları yaşatmak daha ileriye taşımak için bizlere önemli görevler düşmektedir. Bunun için gerekli olan güce, akla, birikime ve tecrübeye sahip köklü bir milletiz. Her şeyin en iyisini hak eden Aziz Milletimizin mutlu ve huzur içerisinde rahat bir şekilde yaşaması için yılmadan yorulmadan, aşkla şevkle, canla başla, hep birlikte el ele, omuz omuza çalışmalıyız. Eğitimde, tarımda, sağlıkta, ulaşımda, sporda, kültürde, bilimde, sanayide kısacası hayatın her alanında Tokat'ımızın mevcut potansiyelini değerlendirerek çalışmalara hızla devam ediyoruz.  İnanıyorum ki ülkemizde Cumhuriyetimizin 100. yılına gelindiğinde, ülkemiz, olgunlaşmış demokrasisi, güçlü ekonomisi ve farklı kültürel renkleri içerisinde barındıran birlikteliğiyle dünyada hak ettiği konuma ulaşmış olacaktır.  29 Ekim 1923'te millet olarak son sözümüzü söyledik.  Anadolu bizim tek vatanımızdır, sonsuza değin buradayız ve Cumhuriyet'ten dönüş yoktur. Bu duygularla emanete sahip çıkacağız. Türk milletinin bir ferdi olduğumuz bilinciyle tarihî sorumluluğumuzu hiçbir zaman unutmayacağız.  Daha çok çalışarak, birlik ve beraberlik içerisinde, uzlaşma kültürü zemininde, sağduyulu akılcı yaklaşımlarla hareket etmemiz hâlinde, müreffeh bir Türkiye'yi birlikte inşâ edeceğimize tüm kalbimle inanıyorum. Bu duygu ve düşüncelerle sözlerimin sonunda, bu büyük ve anlamlı günde Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere vatan sevgisi ile gözlerini kırpmadan canlarını feda eden silah arkadaşlarını; kanlarını vatan için feda eden tüm aziz şehitlerimizi, rahmetle ve minnetle, kahraman gazilerimizi saygı ve şükranla anıyorum"

Valimiz Sn. Dr. Ozan Balcı'nın konuşmalarının ardından Tokat Borsa İstanbul Sosyal Bilimleri Lisesi öğrencileri tarafından şiirler okundu.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programı resmi geçit töreninin ardından sona erdi.

29-10-202129-10-202129-10-202129-10-202129-10-202129-10-202129-10-202129-10-202129-10-202129-10-2021

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.