TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOKAT'TA GELECEĞİN YAZARLARI YETİŞİYOR

TOKAT'TA GELECEĞİN YAZARLARI YETİŞİYOR

              İLESAM, Kültür Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı işbirliği ve destekleriyle Türkiye'nin 7 bölgesinde uygulanan, Karadeniz Bölgesini Temsilen Tokat'ın seçildiği Edebiyat Atölyeleri başladı.

            Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ARGE birimince yürütülen KALEM TOKAT projesiyle koordineli olarak başlatılan atölye çalışmaları için il merkezindeki tüm liselerden seçilen 60 öğrenciyle başlatılan atölye çalışmaları Z-Kütüphane devam ediyor.

                Proje koordinatörlüğünü Mahmut Hasgül'ün yaptığı çalışmalar Bestami Yazgan, Sinan Yağmur, Hayati İnanç, Prof. Dr. Nurullah Genç, M. Nuri Parmaksız, Prof. Dr. Alpaslan Demir, Prof. Dr. Üçler Bulduk gibi ünlü yazar ve şairlerin katılımlarıyla sürdürülecek.

                Proje sonunda katılımcı öğrencilerin seçme eserleriyle bir kitap çıkartılacak ve öğrencilerin ilk kitaplarına Kültür Bakanlığı tarafından destek verilecek.

                Tanışma ve planlamanın gerçekleştiği ilk derste insanı yazmaya iten iç ve dış sebepler konuşuldu. Mahmut Hasgül:  "Yazmak, konuşmak gibi insani bir ihtiyaçtır.  Konuşmada olduğu gibi yazmada da kurallar, estetik formlar vardır. Atölyemizde önce kuralları ve formları işleyeceğiz, ardından üretime geçeceğiz. Yazmanın ön adımı okumaktır. Okumak kitap okumak kadar insanı, doğayı, psikolojiyi, fikri, düşünceyi ve bilgiyi okuyabilmektir. Önce okumayı ve yorumlamayı öğreneceğiz. Geleceğin aydınları sizler olacaksınız ve aydın insan her olaya ve fikre farklı cephelerden bakabilme cesaretini gösterebilen insandır. Önce bakmayı ve okumayı öğrendikten sonra hedefinize yürüyeceksiniz. Herkes tabii ki farklı hedeflere yürüyecek ama biz nasıl yürüneceğini öğrenmiş olacağız.

              Sorumluluğunuz büyük, hedefleriniz büyük ve gerçekçi olacak; bundan dolayı emeğiniz de çok ve yoğun olmalı. Yazarlık ve aydınlık yolculuğuna hoş geldiniz?" dedi.

                Üç ay sürecek olan atölye çalmaları birçok projenin hayata geçirilmesine vesile ve destek olan Tokat Valisi Sn. Dr. Ozan Balcı'nın himaye ve teşvikleriyle ve İl Milli Eğitim Müdürü Sn. Murat Küçükali'nin koordinesinde devam edecek.

21-10-201921-10-2019

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.