TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Tokat'ta Kitap Günleri Başladı

Tokat'ta Kitap Günleri Başladı

Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen '3. Tokat Kitap Günleri' açılışına Valimiz Dr. Ozan Balcı, Tokat Milletvekilleri Av. Mustafa Arslan, Av. Özlem Zengin, Bosna Hersek Büyükelçisi Bakir Sadoviç, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Eski Devlet Bakanı Metin Gürdere, İl Milli Eğitim Müdürümüz Murat Küçükali il protokolü ve Tokatlı hemşehrilerimiz ile çocuklar katıldı.

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunması ile başlayan programda açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Eyüp Eroğlu, kitap fuarına ilişkin bilgiler verdi.

 

Tokat Millevekili Özlem Zengin'in ardından konuşan Vali Dr. Ozan Balcı, kitap okumanın önemine değinerek; fuarın okuyucuyla yazarı, kitapla okuyucuyu buluşturan büyük bir organizasyon olduğunu ifade ederek organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür etti.

 

 "Kitabın Başkenti Tokat"

 

Tokat'ın yüksek kültüre sahip nitelikli bir şehir olduğunu ifade eden Vali Dr. Ozan Balcı, "Şehirleri şehir yapan en önemli özelliklerden biri de elbette bilim ve sanattır. Bizim tarihimiz bilime, kültüre ve sanata dayanır. Böyle bir kitap fuarının Tokat'a kazandırılmasında emek veren herkese teşekkür ediyorum.  Ali Paşa ve Ulu Camiye baktığımızda bir sanat harikası görüyoruz. Bunlar yüksek kültürün ürünü. Bizim atalarımız sahip olduğu yüksek kültürün ürünü olarak camiler, hanlar ve hamamlar yapmış. Yüksek kültür kaliteli ve nitelikli bilgiyle elde edilebilir. Bu yüzden kitap çok önemlidir. Ahmet Hamdi Tanpınar diyor ya bizim medeniyetimiz kitap medeniyetidir. Muzaffer İzgi'nin ifadesi ile çocuk okuyucusu olmayan toplumların yetişkin okuyucusu olmaz." dedi.

 

 

"Kitaba, Bilime ve Sanat'a Dostuz"

 

Türkiye'nin adım adım hedeflerine giderken geleceğimiz olan çocuklara her alanda destek vermenin öneminden bahseden Vali Dr. Ozan Balcı, "Ben hep candan ve yürekten inanıyorum ki Türkiye doğusuyla batısıyla, kuzeyiyle güneyiyle çok güzel bir ülke. Ben Türkiye'nin parlayan bir yıldız olacağına yürekten inanıyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettiği gibi ülkemiz 2023, 2053, 2071 hedeflerine giderken bizimde her alanda omuz verip, destek olmamız lazım. Biz bugün Türkiye'nin geleceğini inşa edecek olan, Türkiye'nin belirtilen hedeflere gitmesine katkı sağlayacak olan çocuklarımızı geleceğe hazırlıyoruz. Onların nitelikli bilgiyle ve kaliteli kitaplarla buluşmalarına katkı sağlıyoruz. İstiyoruz ki çocuklarımız kendi kültürlerini tanıyıp, gurur duysunlar hem de memleketlerine, milletlerine sadakatle bağlı olsunlar. Dünya'yı anlamlandırsınlar aynı zamanda kitaba ve bilgiye dost olsunlar. Bu sene 38 tane zenginleştirilmiş kütüphane yaptık. Önümüzdeki yıl 50 tane daha Z-Kütüphane kazandıracağız. Zenginleştirilmiş kütüphanesi olmayan anaokul, ilkokul kalmayacak. Tokat bir ilki daha gerçekleştirildi. Türkiye'nin bağımsız ilk bebek kütüphanesini açtık. Destek veren herkese teşekkür ediyorum. Tokat inşallah kitap zenginliği ve çeşitliliği açısından Türkiye'nin bir numaralı ili olacak. Biz kitaba, bilime ve sanata dostuz. 3. Tokat Kitap Fuarı hayırlı ve uğurlu olsun." dedi.

 

Vali Dr. Ozan Balcı ve beraberindekiler açılışın ardından kitap fuarını gezerek fuara katılan yayın evlerinin stantlarını ziyaret etti.

 

Vali Dr. Ozan Balcı, Türkiye ve Bosna Hersek kardeşliği anısına Tokat 3. Kitap Günleri'nin onur konuğu Bosna Hersek Büyükelçisi Sn. Bakir Sadoviç'in söyleşisine katıldı. Sadoviç, söyleşisinde kendisini yakından tanıma fırsatı buluğunu ifade ettiği Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç'in hayatını ve mücadelesini anlattı.

 

Binlerce kitabı kitapseverlerle buluşturan 3. Tokat Kitap fuarı; 80 Yayınevi, 50 Yazar, 64 İmza ve 30 Söyleşi programı ile 9 gün boyunca Tokatlı kitapseverlere açık olacak.

30-09-201930-09-201930-09-2019

Yeşilırmak Mah. Mehmet Şahin Bulvarı No 38 TOKAT - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.