TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Toplumsal Cinsiyette Adalet, Bir Yürek Birliği Projesi Kapsamında Belediye Başkanlığınca “Kadın Sorunları” Konulu Program Düzenlendi

Toplumsal Cinsiyette Adalet, Bir Yürek Birliği Projesi Kapsamında Belediye Başkanlığınca “Kadın Sorunları” Konulu Program Düzenlendi

    İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve paydaş kurumların işbirliği ile yürütülen Toplumsal Cinsiyette Adalet, Bir Yürek Birliği Projesi kapsamında,  Behzat Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi’nde, Tokat Belediyesi’nin ev sahipliğinde, kadın sorunlarının görüşüldüğü bir program organize edildi. Programa Sivil toplum kuruluşları, siyasi partiler, sendika temsilcileri, eğitim yöneticileri, kamu kurumlarının aile ve kadın Konusunda çalışan komisyonları ve birimleri, yerel ve ulusal basın mensupları davet edildi.  Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü çalışanı Rukiye YİĞİT SARGUT’un proje hakkındaki bilgilendirme konuşmasının ardından Belediye başkanı Av. Eyüp EROĞLU katılımcılara hitap etti.

       EROĞLU, “Kadınlarımızın hak ettikleri yerde olmadığını düşünüyorum. Biz Tokat Belediyesi,  Tokat Valiliği ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak kadınlarımızı ne ölçüde dikkate alabiliyoruz, bunu görmek istedik. İlerleyen haftalarda daha geniş katılımlı bir organizasyonda, forum veya çalıştay ortamında kadın sorunlarını daha geniş ölçekli görüşmek istiyoruz. Kadınlar Belediyemizden, Aile sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzden ve ilgili diğer kuruluşlarımızdan ne bekliyor? Bunları dinlemek,  pek çok kesimden katılımcının olacağı farklı çalışmalar yapmak gerekiyor. Bu noktada tüm halkımıza ulaşmak için belki bir anket çalışması da gerçekleştirilebilir.  Bazı projeler vardır, kâğıt üzerinde tasarlanır üç beş ay, bir yıl uygulanır ve bitirilir. Bu proje onlardan biri asla değil, sürdürülebilirliği çok yüksek bir proje. Kadınlarımız,  artık biz haklarımızı aldık bizim açımızdan problemler çok büyük ölçüde azaldı, çalışmalar yeterli, diyene kadar bu projenin varlığını devam ettirmesi gerekli. Bu konuda çok duyarlı olduğumuzu özellikle belirtmek istiyorum. Biz sizleri çok iyi anlamalı, çok iyi dinlemeli,  adımlarımızı ona göre atmalıyız. Dinimizde ve örfümüzde kadının yeri çok değerlidir. Bizler, kadınlarımız bu değeri elde edene kadar samimiyetle çalışacağız. Bugün de istiyoruz ki siz kadınlar bizlerden isteklerinizi, taleplerinizi dile getirin.  Bu vesile ile sözü sizlere bırakıyorum” dedi.

            Bunun üzerine sırayla söz alan katılımcılar, düşünce ve taleplerini dile getirdiler. Kadınlara ve kız öğrencilere yasal haklarının öğretilmesi gerektiğinden, el sanatı ürünlerin satışının yapılabileceği yerlere, çocuk kültür merkezi ve engelli çocuklara yönelik kreşlerden, erkeklerin de eğitimlere davet edilmesi gerektiğine kadar geniş bir yelpazede pek çok soru soruldu. Program sonunda Hanımeli Kültür ve Sanat Merkezi çalışanları tarafından hazırlamış olan ikram bölümüne geçildi ve etkinlik sonlandırıldı.

 

BelediyeBelediyeBelediyeBelediyeBelediye

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.