TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. Yıl Dönümü Coşkuyla Kutlandı

 

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, tüm yurtta olduğu gibi Tokat’ta  ve tüm okul kurumlarımızda coşkuyla kutlandı.

 Cumhuriyetimizin 95. yılı kutlamaları, Vali Dr. Ömer Toraman’ın makamında tebrikleri kabulü ile başladı. Program daha sonra Cumhuriyet Meydanı´nda düzenlenen kutlama ve geçit töreni ile devam etti.

 Cumhuriyet Meydanı’ndaki tören, Vali Dr. Ömer Toraman, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı Piyade Albay Rıfat Dönel ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu´nun törene katılan askeri birliklerin, okulların ve halkımızın bayramını tören aracı ile kutlamasıyla başladı. Ardından Vali Toraman ve beraberindekiler tarafından tören alanındaki halkımıza Türk Bayrağı dağıtıldı.

 Cumhuriyet Bayramı Kutlama Töreni, Vali Dr. Ömer Toraman, Garnizon Komutanı P. Albay Rıfat Dönel ve Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu’nun protokoldeki yerlerini almalarını müteakip bando eşliğinde İstiklal Marşının okunması ile devam etti. Törende Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan´ın Cumhuriyetin kuruluşunun 95. yıl dönümü nedeniyle yayımladığı mesajın okunmasının ardından, Vali Dr. Ömer Toraman, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı. Vali Toraman konuşmasında şunları kaydetti:

 “Kıymetli Tokatlılar,

 Sevgili Gençler,

 Büyük Atatürk’ün öncülüğünde kurulan; siyasal, toplumsal ve kültürel alanda bir yenilenme, bir kalkınma, modernleşme ve aydınlanma projesi olan Cumhuriyetimizin ilanının 95. yıldönümünü Milletçe büyük bir gurur ve coşku içinde kutladığımız bu anlamlı günde hepinize sevgilerimi ve saygılarımı sunuyorum.

 Bizlere, bağımsızlığımızı ve çağdaş medeniyetin tüm imkânlarından yararlanmamızı sağlayan Cumhuriyetimizin kurucusu Büyük Önder Atatürk’ü, O’nun kahraman silah arkadaşlarını, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi ve gazilerimizi sonsuz minnet, şükran ve rahmetle anıyorum.

 Milletimizin bağımsızlık savaşını kazanmasının ardından, O günün milli ve milletlerarası şartlarında olabilecek ve uygulanabilecek devlet yönetim tarzı, Cumhuriyet olarak kabul ve tespit edilmiştir. Cumhuriyet rejimi, bir vatandaşlık bilinci oluşturmuş, vatandaşlar arasında eşitliği sağlayarak, herkese ülke yönetimine katılma ve ülkenin geleceğini belirleme hakkını vermiştir.

 Cumhuriyet’in sağladığı barış ve huzur ortamı sayesinde Türkiye, eğitimden sağlığa, sanayileşmeden altyapıya, siyasetten ekonomiye her alanda önemli atılımlar gerçekleştirmiştir. Bu sayede dünya devletleri arasında hak ettiği saygın yerini almıştır.

 Bugün hepimize düşen ortak sorumluluk, 95 yıllık Cumhuriyetimizin başarılarına yenilerini eklemek ve Cumhuriyetimizi daha da yüceltecek atılımları hayata geçirmek olmalıdır.

 Tam bağımsızlık ve millet egemenliğine dayanan Cumhuriyet rejimi, Atatürk’ün çağdaş, laik, demokratik ve sosyal hukuk devletini gerçekleştirme inancının temel dayanağı olmuştur.

 Türkiye’nin, her alanda muassır medeniyet ölçütlerini yakalamış, yarınlarına güvenle bakan, yeniliklere açık, vatandaşların gurur duyacağı kalkınmış bir ülke durumuna gelmesi temel amacımız olmalıdır.

 Daha güzel yarınlar için, hayatın her alanında çatışma yerine uzlaşmayı, kavga yerine hoşgörüyle gelen barışı seçmeliyiz.

 Türk Milleti, bugün karşılaşılan zorlukları ve gelişme yolunda önüne çıkabilecek engelleri geçmişte olduğu gibi birlik ve beraberlik içinde, yine aynı azim ve kararlılıkla aşacaktır.

 Milletimizin ortak bilinci, birlik ve beraberliği bu süreçte en büyük gücümüz olacaktır.

 Sevgili Gençler,

 Ülkelerin ekonomik, siyasal ve sosyal çıkarları uğruna birbirlerine karşı amansız bir mücadelenin sürüp gittiği bir dünyada yaşıyoruz. Memleketimiz de şüphesiz bütün bunların etkisinin dışında değildir. Aksine coğrafik ve jeopolitik konumu nedeniyle bahsettiğim mücadelede açık ve gizli, türlü oyun ve tertiplerin tezgâhlandığı çok hassas bir bölgenin içindedir. Diğer taraftan, Türkiye’nin her alanda güçlü olmasını istemeyenler vardır ve her zaman olmuştur. Bu gerçeği daima göz önünde bulundurarak düşmanlarımıza asla amaçlarını uygulama ortam ve fırsatını vermemeliyiz.

 Milli ve manevi değerlerine bağlı dürüst, çalışkan ve azimli insanlar olarak ülkemizi çağdaş devletler seviyesinin üzerine çıkaracak çalışmalar içinde yerinizi alacaksınız.

 Kıymetli Tokatlılar,

 27 Ekim tarihinde yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Valiler Atama Kararı ile Tokat Valiliği görevinden Kütahya Valiliği görevine atanmış bulunuyorum. Bu vesile ile siz kıymetli Tokatlı hemşehrilerime arz-ı veda ediyorum. Allaha emanet olunuz. Allah’a ısmarladık.

 Hepinizi bu büyük günde sevgiyle, saygıyla ve muhabbetle selamlıyorum. En büyük bayramınız kutlu olsun."

 Vali Toraman’ın konuşmasının ardından, öğrenciler tarafından şiirler okundu. Tokat Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü personelinin gerçekleştirdiği gösteriden sonra halk oyunları ekibi sahne aldı. Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesindeki sporcuların gösteri yaptığı kent meydandaki kutlamalar geçit töreni ile son buldu.”

 Vali Toraman ve beraberindekiler daha sonra Cumhuriyet meydanında açılan Atatürk konulu resim sergisini gezdi.

 CUMHURİYET HALK RESEPSİYONU

 Cumhuriyet Meydanı’ndaki kutlamaların ardından Vali Toraman ve beraberindeki protokol mensuplarının yürüyerek geçtiği Taşhan’da Cumhuriyet Bayramı Kutlamaları kapsamında Tokat Belediyesi organizesi ile ‘Cumhuriyet Halk Resepsiyonu ve  Güzel Sanatlar Lisesi öğrencileri ‘Müzik Dinletisi’ gerçekleştirildi. Katılımcılara kahramanlık türküleri eşliğinde kavurma-pilav ikramının yapıldığı programda Vali Toraman vatandaşlarla sohbet ederek fotoğraf çekindi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlama programlarına Vali Dr. Ömer Toraman´ın yanı sıra Tokat Milletvekilleri Av. Mustafa Arslan ve Kadim Durmaz, Garnizon ve 48. Piyade Alay Komutanı P. Albay Rıfat Dönel, Belediye Başkanı Av. Eyüp Eroğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Dr. Aydın Turhan, protokol mensupları, siyasi partilerin temsilcileri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 

30-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-201830-10-2018

 

 

 

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.