TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Türkiye’nin 2. Bölgesel “Z Kütüphanesi” Törenle Açıldı

Türkiye’nin 2. Bölgesel “Z Kütüphanesi” Törenle Açıldı

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü´nce “Okullar Hayat Olsun" projesi kapsamında; Okullarımızda internet hizmeti sunan, içerisinde temel eserleri barındıran kütüphane mekanları oluşturmak, bilgi teknolojisi sınıflarını kütüphaneler ile birleştirilip öğrencilere ödevlerini hazırlama ve çıktı alma imkanı sunmak, öğrenme faaliyetlerinde kitaplardan başka dijital kaynaklardan da yararlanmalarını sağlamak amacıyla “Z Kütüphaneler” oluşturulmaya başlandı.

 İlimiz okullarında açılan ve açılması planlanan “Z Kütüphaneler’in en büyüğü ve bölgesel olanı,  24 Kasım Başöğretmen Atatürk Okullar Kampüsü´nde açıldı. Açılış törenine Valimiz Sayın Cevdet CAN, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü Bahattin GÖK, Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU, Gaziosmanpaşa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN, İl Genel Meclis Başkanı Adem DİZER, Zile Kaymakamı Erdoğan Turan ERMİŞ, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, Tokat Müftüsü Ahmet ERDEM, eğitimcilerimiz, öğrencilerimiz ve davetliler katıldı.

Açılış konuşmasında İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, “Okumanın da artık yeme içme gibi bir ihtiyaç ve büyük küçük demeden herkesin edindiği bir alışkanlık haline gelmesi için çalışmalar yaptıklarını belirterek kütüphanenin oluşturulmasında desteklerini esirgemeyen Valimiz Sayın Cevdet CAN’a, Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü Bahattin GÖK’e, İl Genel Meclisi Başkanı Adem DİZER’e ve emeği geçen herkese teşekkür etti.

 Milli Eğitim Bakanlığı Destek Hizmetleri Genel Müdürü Bahattin GÖK ise yaptığı konuşmada; Okullarda kütüphane varken Z Kütüphane projesini başlattıklarını belirten Destek Hizmetleri Genel Müdürü Bahattin GÖK, “12 ilimizde zenginleştirilmiş kütüphanenin etki analizlerini yaptırdık. Gördük ki zenginleştirilmiş kütüphane konseptinin öğrencilerimizde okuma ve kavrama yeteneklerinde büyük katkısı var. Zenginleştirilmiş kütüphanemizin amacı öğrencilerimize zevkle, severek, sıkılmadan, özgürce, güvenli bir ortamda okuma alışkanlığını kazandırmaktır. Gelecek nesilleri bugünden iyi yetiştirmek durumundayız. Bilgi çağını, bilgili gençlerle yakalayacağız. Öğrencilerimizde okuma kültürünü genişletmek üzere yeni bir kütüphane konseptini ortaya koyduk” dedi.

 Valimiz Sayın Cevdet CAN ise yaptığı konuşmada, Tokatlılara “ Mübarek ve bereketli toprakların cömert insanları” ifadesini kullandığını hatırlatarak, "Peygamber Efendimiz "Cennet cömertlerin yurdudur” der.  Biz memleketimizi cennet yapmak istiyoruz. İşte bu  eser de  onun birer nişanesidir” dedi. Vali Cevdet CAN, konuşmasında  şunları kaydetti.  “Medeni şehirlerin en merkezindeki en güzel yapılar saray gibi yapılar kütüphanelerdir. Biz bu kütüphaneyi öyle kabul ediyoruz. Ancak bunun bir benzerini de şehir merkezinde şehir kütüphanesi olarak planlıyoruz. Biz şehrimizin en güzel güzel binasını, en güzel kütüphanesini istiyoruz. Onun gayreti içinde olacağız. Okumakla, yaşamı ayırmamak lazım. Elinizi attığınızda kitaba mutlaka ulaşmanız lazım. Belediye başkanımız bunu bir çayhanede gerçekleştirdi. İnşallah parklarımızda da öyle bir model düşünülüyor.  Bundan sonraki yapacağımız iş, halk kütüphanemizde de zenginleştirilmiş kütüphane konsepti nasıl geliştirilir, onun çalışmasını yapacağız. Kütüphane ve insan, okuma ve insan, gelecek ve insan gibi kavramları birbirinden ayırmak zaten mümkün değil. İnşallah bunları beraber gerçekleştireceğiz. dedi.

           Ankara Valisi Sayın Mehmet KILIÇLAR’ın da 650 kitapla destek verdiği Z- Kütüphanenin açılışı davetliler tarafından yapıldı. Tören protokol üyeleri ve davetlilerin Z Kütüphaneyi gezmeleri ile sona erdi.

 

10-12-201510-12-201510-12-201510-12-201510-12-201510-12-201510-12-2015

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.