TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJE VE PROJE TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü Ulusal ve Uluslararası Proje ve Proje Tanıtım Toplantısı Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Murat Küçükali, Strateji Geliştirme Birimi Sorumlusu Müdür Yardımcımız Sn. Abdullah Gürbüz ve okul müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.
ULUSAL VE ULUSLARARASI PROJE VE PROJE TANITIM TOPLANTISI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

 

Toplantıda Gençlik ve Spor İl Müdürü Sn. Cemil Çağlar ve Eğitim Bir Sen 1 No'lu Tokat Şube Başkanı Sn. Şaban Ceylan proje paydaşları olarak sunumlarını gerçekleştirdi.

Yapılan sunumların ardından İl Milli Eğitim Müdürümüz Sn. Murat Küçükali toplantıya katılan okul müdürlerine seslendi.

Müdürümüz Sn. Murat Küçükali konuşmasına trafik kazasında hayatını kaybeden Öğretmenimiz Ebru Özbilen Demirtaş'a rahmet, ailesine başsağlığı dileyerek başladı.

"Spor Alanında İstatistikler Bizim Ülke Genelinde Çok Üst Seviyelerde Olduğumuzu Gösteriyor"

Okul sporları ve Bir Bilenle Bilge Nesil projesi ile ilgili konuşan Müdürümüz Sn. Murat Küçükali; "Değerli meslektaşlarım spor alanında istatistikler bizim ülke genelinde çok üst seviyelerde olduğumuzu gösteriyor. Yine Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi ile de ilimizde başlayan bir proje ulusal bir çapa büründü. Bu sizin katkılarınızla ve desteklerinizle oldu.  Destekleriniz, katkılarınız ve emeklerinizden dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah hem okul sporları hem de Bir Bilenle Bilge Nesil Projesi daha iyi seviyelere gelecek." Dedi.

Müdürümüz Sn. Murat Küçükali, pansiyonların ve pansiyonu bulunan okulların müdürlerine seslenerek; "Pansiyonlarla ilgili pansiyonu bulunan okullarımızın müdürlerine seslenmek istiyorum. Belletmen öğretmenlerimiz ve pansiyonlardan sorumlu müdür yardımcılarımızdan denetimleri sıkı tutmalarını rica ediyorum. Her ne olursa olsun bizleri okullarınızdaki olaylardan haberdar edin. Kararları birlikte alıp olayları birlikte değerlendirirsek hiçbir sıkıntı yaşamayız. Hangi tür olay olursa olsun ilgili mercilere bilgilendirmede bulunun." Diye konuştu.

"Seçmeli Derslerle İlgili Süreç Başlıyor"

Müdürümüz seçmeli derslerle ilgili öğretmenlerin ve idarecilerin hassasiyet göstermeleri gerektiğini belirterek; "Seçmeli derslerle ilgili süreç başlıyor. Bu süreçte özelikle seçmeli din dersleriyle ilgili hassasiyet göstermenizi istiyorum. Bu hususta hep birlikte biraz daha gayret göstermemiz gerekiyor. Bu derslerin öğrencilerimizin ilgisini çekmesi gerekiyor. Okul idaresi olarak planlamanızı yapın. Bu derslerin öğretmenleriyle toplantılar düzenleyin. Bu dersleri çocuklarımız için hep birlikte ilgi çekici hale getirelim." İfadelerini kullandı.

"Özel Eğitim Sınıfları ve Destek Öğrencileri İle İlgili Okul Müdürlerimiz Her Zaman İşin Başında Olacak"

Özel öğrenciler konusunda da idarecilerden ve öğretmenlerden hassasiyet beklediğini dile getiren Müdürümüz; "Okullarımızdaki özel eğitim sınıfları ve destek öğrencileri ile ilgili okul müdürlerimiz her zaman işin başında olacak. O çocuklar size emanet. Biz hem o çocukların hem de ailelerin derdine derman olmalıyız. Sıkıntılarını hafifletmeliyiz. Devletimiz bu çocuklara sahip çıkıyor, her türlü desteği veriyor. Bizim de üzerimize düşeni yapmamız lazım. Öğretmenlerimizden ve idarecilerimizden bu konuda da hassasiyet bekliyorum." Dedi.

 "Eğitimde Sağlık Hareketi"

Valiliğimiz himayelerinde Müdürlüğümüzce yürütülen Eğitimde Sağlık Hareketi projeleri ile ilgili şunları kaydetti; "

Önemli projelerimizden birisi olan Eğitimde Sağlık Hareketi ile ilgili birkaç hususa değinmek istiyorum. Gerçekten okullarımızda çok güzel projeler yapılıyor. Projelerimizin hepsi öğrencilerimize dokunan, öğrencinin başarısına ve gelecek yaşamına etki edecek projeler. Eğitimde Sağlık Hareketi ile de öğrencilerimizin ağız, diş sağlığı, göz, kulak, ortopedi taramaları, obezite taramaları yapılıyor. Ayrıca un, tuz, şeker yani üç beyazın dengeli kullanımı, akdeniz ateşi, çölyak hastalığı, diyabet, tansiyon hastalıklarıyla ilgili öğrencilerimizi taramaya tabi tutuyoruz. Ülke genelinde bu taramalar okul bazlı yapılıyor. Biz il genelinde bu taramaları yapıyoruz. Bizim en büyük farkımız taramalar sonucunda sıkıntısı olduğu tespit edilen çocuklarımızı tedaviye yönlendirmemiz. Tedavileri yapılırken de bu süreçte çocuklarımızı takip ediyoruz. Bu çok önemli bir şey. Şimdi diyabetle ilgili bir proje yaptık. Okullarımızda 110 tane tip 1 diyabet hastası olan çocuğumuzu tespit ettik. Bu çocuklarımızın günde 10 ila 15 arasında parmakları deliniyor şeker ölçümü için. Bu çocuklar gece uykularından kalkıp parmaklarını deliyorlar. Okul öncesinden liseye kadar çocuklarımızı tespit ettik. Sayın Valimizin destekleriyle bütçeyi denkleştirdik. Kültür Sanat Eğitim Vakfımız var bizim. Oraya hayırseverlerin yapmış olduğu bağışlarla 110 öğrencimizin tamamına dijital şeker ölçüm cihazı ve sensörler aldık. Öğrenci sensörü koluna takarak şeker ölçümünü yapabiliyor. Yani çocukların parmakları delinmiyor. Bu proje ile çocuklarımızın hayatını kolaylaştırmış oluyoruz. Öte yandan da bu çocukların ileriki hayatlarında sağlıklı bireyler olmalarına katkı sağlıyoruz. Bu çok önemli bir proje. Ben bu projeyi hayata geçiren, uygulayan arkadaşlarıma çok teşekkür ediyorum. Üniversite hastanemiz ve Sağlık Müdürlüğümüzün de iş birliği ile güzel bir işe imza atılmış oldu. Tüm illerin valilikleri il milli eğitim müdürlüklerine bu projenin uygulanması için talimat vermiş. Yani bu projemiz de Türkiye'ye örnek oldu."

"Bu Projeler İnsana Dokunan, Hayatı Anlamlı Kılan ve Bizi Mutlu Eden Projeler"

Uygulanan projelerin önemi hakkında bilgiler veren Müdürümüz Sn. Murat Küçükali; "Ayrıca göz, kulak, diş taramalarında da sorunu olan öğrencilerimizi tespit ediyoruz. Örneğin Şehit Sinan Bilir Ortaokulunda yaptığımız taramalar sonucunda 100 çocuğumuzun dişleri sıkıntılı çıktı. Bu çocuklarımızın tedavileri Ağız ve Diş Sağlığı Merkezinde yapılıyor. Bizler de takip ediyoruz. Diş hastanesinde 8 doktorumuz sadece bizim öğrencilerimizle ilgileniyor. Yine 5 öğrencimizin yüzde 50 işitme kaybı olduğu tespit edildi. Hemen devletin imkanları seferber edildi. O çocuklara işitme cihazı temin edilecek. Daha düşük seviyede işitme kaybı olanların da hemen tedavisine başlandı. Görme zorluğu yaşayan çocuklarımız, obezite sorunu yaşayan çocuklarımız da aynı şekilde tespit edilip takip ediliyor. Obezite çocukların bir bölümünün tansiyon bir bölümünün de diyabet hastası olduğu belirlendi. O öğrencilerimize de ona göre bir tedavi uygulanacak. Ortopedik taramalar da aynı şekilde devam ediyor. Bu tespitler çocuklarımızın ileriki hayatlarında sağlık sorunları yaşamalarının önüne geçiyor. Bu projeler insana dokunan, hayatı anlamlı kılan ve bizi mutlu eden projeler ve diğer tüm projelerimiz çok iyi gidiyor. Diğer projelerde de sınırsız desteğiniz için sizlere çok teşekkür ederim." Dedi.

"Bu Sene O Sene"

Müdürümüz Sn. Murat Küçükali, erasmus, e-Twinning, TÜBİTAK, TEKNOFEST ve uluslararası hareketlilik projelerinde ilimizin zirvede olması gerektiğini belirterek şunları söyledi; "Bu sene özellikle erasmus, e-Twinning, TÜBİTAK, TEKNOFEST ve uluslararası hareketlilik projelerinde ilimizde bir patlama yapmamız lazım. Başvuru sayısı, finallere kalan proje sayısı ve derece yapan proje sayısı bu sene ilimizde ve ülkemizde en üst sıralarda olmalı. Sayın Bakanımızın memleketi ile gurur duymasını sağlamamız gerekiyor. Bu bizim sorumluluğumuz. Kendisine şükranlarımı sunuyorum. Kendisi Bakan Yardımcılığı döneminden itibaren Tokat'ımıza her türlü desteği verdi. Bizim de hemşerileri olarak Sayın Bakanımızın yüzünü ak etmemiz lazım. Bu sene o sene. Sizlerin destekleri ve gayretleri ile biz bunu başaracağız. Ben buna inanıyorum. Desteklerinizden dolayı hepinize teşekkürlerimi sunuyorum."

Müdürümüzün konuşmalarının ardından Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü AR-GE birimi öğretmenlerimiz projeleri hakkında bilgilendirme sunumlarını gerçekleştirdi.

15-12-202115-12-202115-12-2021

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.