TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

UZAKTAN EĞİTİMDE #VR UYGULAMASI; ÜSTELİK KOTA DERDİ YOK

Yeşilırmak Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü ve Bilişim Teknolojileri Öğretmenleri İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali'yi makamında ziyaret etti. Yeşilırmak MTAL Bilişim Öğretmenleri, Müdürümüz Sayın Murat Küçükali'ye uzaktan eğitime yeni bir bakış açısı kazandıracak olan projelerini tanıttı.
UZAKTAN EĞİTİMDE #VR UYGULAMASI; ÜSTELİK KOTA DERDİ YOK

Uzaktan eğitime yeni bir boyut kazandırması beklenen proje ile, öğrenci ve öğretmenin sanal ortamda bir araya getirilmesi hedefleniyor.

Geliştirilen uygulama ile ilgili bilgilendirmelerde bulunan Bilişim Teknolojileri Öğretmeni Sayın Kemal Özlü; "Bu teknoloji ile öğrenci ve öğretmen aynı ortamda buluşabiliyor. Öğrenciden bilgisayar parçalarını göstermesini istediğimizde öğrenci bunu yapabiliyor. İster sanal gerçeklik gözlüğüyle ister bilgisayarla ister cep telefonuyla olsun bunu gerçekleştirebiliyor. Uzaktan eğitimde öğrencilerimizin en büyük şikayetlerinden biri kotalarının bu derslere yetmemesi oluyor. Bu sistemde bu uygulamayı öğrenci eğer kendi bilgisayarına ya da telefonuna kurarsa kota problemi de yaşamıyor. Öte yandan uzaktan eğitimle öğrenciler yalnızca dersi dinlerken bu uygulama ile etkileşimde de bulunabiliyorlar. Öğrenci bir nevi öğretmeni ve arkadaşlarıyla sanal ortamda bir araya geliyor.  Örneğin çok sık kullandığımız zoom uygulaması ile yapılan derslerde anlatan ve dinleyen var. Ancak bizim sistemimizde bir etkileşim var. Öğrenci klavye tuşlarıyla ya da mouse yardımıyla derste bir kitabı tutup kaldırabiliyor. Ya da bilgisayarın parçalarını elinde tutarak gösterebiliyor. Bu öğrenciye bir heyecan bir motivasyon kazandırıyor" dedi.

Uygulama İle Öğrencilerin Motivasyonu Canlı Tutulacak

Okul Müdürü Sayın İsa Çabuk ise projenin avantajlarını ve amaçlarını şu şekilde anlattı; "Amacımız salgın döneminde uzaktan eğitim ile yorulan öğrencilerimizi hem eğlendirmek hem derslere dahil etmek. Bu süreç öğrencileri de öğretmenleri de velileri de yordu. 30-40 dakikayı ekran başında bir şeyler dinleyerek geçirmek öğrenci için gerçekten zor. Anlattığımız bu etkileşimli derslerle öğrencilerin motivasyonunu yeniden güçlendirecek diye umuyoruz.  Bu sistemimiz okulumuzda uygulanıyor ama şu an hala geliştirme aşamasındayız. Uygulamayı son haline getirdiğimizde özellikle meslek liselerinin tamamında kullanılabilecek. Yani bu uygulamanın en büyük farkı öğrenci ve öğretmeni aynı ortamda buluşturması olacak. Bu da salgın döneminde uzaktan eğitime yeni bir soluk getirecek"

Okul Müdürü Sayın İsa Çabuk ayrıca dijital oyun geliştirme dalı açma hazırlıklarını da sürdürdüklerini söyledi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Sayın Murat Küçükali, bu uygulamanın Türkiye'ye örnek olması gerektiğini belirterek projenin kullanılması ve yaygınlaştırılması konusunda desteklerini esirgemeyeceklerini belirtti. Ayrıca Müdürümüz, projenin geliştirilmesinde emeği geçen tüm öğretmenlere teşekkür etti.

15-04-202115-04-202115-04-2021

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.