TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Vali Cevdet CAN’ dan Halk Eğitim Merkezi’ne Ziyaret

Vali Cevdet  CAN’ dan Halk Eğitim Merkezi’ne  Ziyaret

 

Halk Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden Vali Can, el emeği ürünlerin kazanca dönüştürülmesi için güç birliği çağrısı yaptı.

        Beraberinde eşi Naime CAN ve Tokat Belediye Başkanı Av. Eyüp EROĞLU  ile birlikte Tokat Halk Eğitim Merkezi’ni ziyaret eden Vali Cevdet Can, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yunis YAZICI’dan kurslar hakkında bilgiler aldı.

        Halk Eğitim Merkezi bünyesinde açılan; “Okuma-yazma, bilgisayar, giyim, güzellik uzmanlığı, orman işçileri eğitimi, nakış, hasta kabul ve sekreterlik, pike ve çeyiz ürünleri, hediyelik eşya, yabancı uyruklulara yönelik Türkçe dil kursu ve uzaktan eğitim salonu” gibi birçok kurs hakkında Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü Yunis YAZICI’dan bilgiler alan Vali Cevdet CAN, eşi Naime CAN ve Belediye Başkanı Eyüp EROĞLU kurs verilen sınıfları da tek tek gezerek kursiyerlerle sohbet ettiler.

        Vali Cevdet CAN, bayanlara el emeği ürünlerini kazanca dönüştürmeleri noktasında güç birliği oluşturmaları çağrısında bulunurken özellikle Tokat’ta turizmi geliştirmeye yönelik yapılacak çalışmalardan bahsetti.

        Turizm alt yapısını oluşturmak için hazırlıkların sürdüğünü belirten Vali CAN, özellikle şehre gelecek turistlere yönelik küçük hediyelik eşyaların üretilmesinin önem taşıdığını ileride bu tarz ürünlerin satışlarının yapılacağı alanların oluşturulacağını bildirdi.

         Bayan kursiyerlere, Tokat’a turist geldiğinde sadece Tokatlı bayanların el emeği ürünlerinin satıldığı algısı oluşturularak bu ürünlerle markalaşılması gerektiğini de belirten Vali Cevdet CAN, bayanlara bu anlamda büyük görevler düştüğünü vurguladı.

       Mültecilere yönelik Türkçe kursu verilen sınıfta yabancı misafirlerle sohbet eden Vali CAN, Türkçe sohbet ettiği mültecilere sorunları olup olmadığını da sordu. “Biz biriz, kardeşiz. Sizin derdiniz bizim de derdimiz” diyerek kapılarının ve sofralarının her zaman açık olduğunu söyledi.

        Vali Cevdet CAN, sertifikalarını değerlendiremediklerini, iş bulmakta sıkıntı çektiklerini söyleyen kursiyerlere birlik olma çağrısı yaparken ayrıca “Şehir Sohbetleri” toplantıları düzenleyerek bayanların sorunlarını buralarda ele almalarını sağlayacaklarını bildirdi.

           Vali CAN; “Biz istiyoruz ki bu şehir sohbetleri toplantılarında sorunlarınızı, fikirlerinizi dile getirin. Şehri konuşun. Bunu da inşallah en kısa sürede hayata geçireceğiz” dedi.

          Halk Eğitim Merkezi’nde Vali CAN’ın dikkatini en çok çeken sınıf ise keçe süsleme sanatı ürünleri sınıfı oldu. Keçeden yapılmış bayan el çantaları, anahtarlıklar takılar ve evde çok amaçlı olarak kullanılabilecek birçok ürünün yer aldığı standı inceleyen Vali CAN, turizme yönelik alt yapı çalışmalarında bu sınıfın çalışmalarına öncelik verilmesini istedi.

        Halk Eğitim Merkezi faaliyetlerinin yerinde incelendiği ziyarette Naime CAN da hanımların el emeği ürünleriyle yakından ilgilenerek kursiyerlerle sohbet etti.

        Ziyaret sonunda Halk Eğitim Merkezi’nce özel olarak hazırlanan yiyecek ikramı da yapıldı. Konuklara yöresel yiyecekler ikram edildi.

 

................

 

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.