TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Valimiz Sayın Cevdet CAN “Yazılım Kafe Buluşmaları” Kapsamında Öğrencilerimizle Kod Yazdı

Valimiz Sayın Cevdet CAN “Yazılım Kafe Buluşmaları” Kapsamında Öğrencilerimizle Kod Yazdı

Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın talimatlarıyla Valimiz Cevdet CAN’ın öncülüğünde, Müdürlüğümüz tarafından yürütülen; “Bir Yazılım Masalı” projesi kapsamında “Yazılım Kafe Buluşması” gerçekleştirildi.

2 Aralık 2015 Çarşamba günü kamuoyuna duyurulan, öğrencilerimizde kod yazma farkındalığı oluşturmak ve özel/ resmi kurumların ihtiyaçlarını karşılayacak "ÜRETEN" bireyler yetiştirmek için uygulanan "Bir Yazılım Masalı" projesi kapsamında faaliyetlerimiz başladı. İlk adım olarak kurumlarımız ile meslek lisesi bilişim alanı öğrencileri eşleştirildi. Öğrenciler koordinatör idareci ve öğretmenler eşliğinde kurumları yerinde ziyaret ederek kurumların kullandığı yazılımları inceleme imkanı bularak http://tokat.meb.gov.tr/biryazilimmasali adresinde bulunan arayüz tanıtılarak kurumların ihtiyaç duydukları yazılımların girilmesi sağlandı.

 Projenin diğer bir ayağı olan “Yazılım Kafe Buluşmaları” etkinliği kapsamında Halk Eğitim Merkezi UZEM (uzaktan eğitim merkezi) sınıfında kod yazma etkinliği düzenlendi. Valimiz Sayın Cevdet CAN’ın da iştirak ettiği etkinliğe, İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Ortaokulu ve Plevne İmam Hatip Ortaokulu’ndan 10’ar öğrenci olmak üzere toplamda 20 öğrenci katıldı.

Öğrenciler bir saatlik süre içinde hep birlikte Scratch programında algoritma kullanarak, kendi labirent oyununu tasarlayarak kompütasyonel düşünce becerilerini geliştirdi. Tasarlanan oyunda; öğrencilerin kendileri çizdiği labirentte yön tuşları ile ilerleyen sembol, labirent çizgilerine değmeden ilerlemesi ve puan toplaması amaçlandı. Bu süre içinde Valimiz Sayın Cevdet CAN da, "Öğrencilerle beraber kod yazan ilk Vali" olarak öğrencilerin kod yazmalarına eşlik etti.

Nasıl Bir Gelecek İstiyorsanız Çocuklarınızı Öyle Yetiştiriniz

Etkinlikte basın mensuplarına açıklamalar yapan Valimiz Sayın Cevdet CAN, bu işin öneminin geçen tanıtım toplantısında vurgulandığını belirterek buradaki ana fikrin Hazreti Ali’ye ait olan; “Nasıl bir gelecek istiyorsanız çocuklarınızı öyle yetiştiriniz!” sözü olduğunu dile getirdi. Çocuklarımızı, yaşadığınız zamana göre değil, geleceğe göre yetiştirmemiz gerektiğini söyledi.

Ülkemizde Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde geleceğimizin mükemmel olması için tüm kaynakların seferber edildiğini belirten Valimiz Sayın Cevdet CAN, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Genç kelimesi Farsça ‘hazine’ anlamına geliyor. Bizim iki büyük hazinemiz var; ‘Gençlerimiz ve coğrafyamız’. Hem gençlerimizi hem de coğrafyamızı kullanarak bu ülke, dünyada insani ve vicdani olma manasında medeniyete tekrar ev sahipliği yapacaktır.

Marka değeri olan tüm markaların doğduğu alanın yazılımdan kaynaklandığını belirten Valimiz Sayın Cevdet CAN; ”Bugün ekonomik değere dönüşmüş yazılımların rakamları ülke bütçelerini geçti. Bunu yapan ülkeler dünyada özellikle Kuzey Avrupa ülkeleri ve Hindistan. Niye bunların içerisinde, dünyaya medeniyet inşasında örnek olmuş topraklarda yazılım konusu başlamasın? Dedik ve yola çıktık. Bir işi sahibi o işi başarıya ulaştıracak insandır. Bizim işimiz yönetici olarak destek olmak. Bu işin başarısı devamlı olmasına bağlı. Bu alanda ilk işaret fişeğinin Cumhurbaşkanımızın talimatları ile Tokat’ta çakıldığı için son derece mutluyum” dedi.

Estonya’da skypeyi ortaya çıkaran gençleri gördüğünü belirten Valimiz Sayın Cevdet CAN, onların çalışma ortamlarının burası ile bire bir örtüştüğünü söyledi. Açıklamaların ardından Valimiz Sayın Cevdet CAN, öğrencilerle birlikte kod yazdı.

Projemiz ile Tokat ilimizdeki öğrencilerimizin kodlamaya ilgi duymasını sağlayarak kod yazma becerilerinin gelişmesi; resmi/özel kurumların yazılım alanındaki ihtiyaçlarını karşılayabilecek donanıma ve 21. Yüzyıl becerilerine sahip, deneyimli, üretebilen bireylerin yetiştirilmesi amaçlanıyor.

 

 

30-12-201530-12-201530-12-201530-12-201530-12-201530-12-201530-12-2015

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.