TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YARI DEĞERLİ TAŞLARIN ÜRETİMİNDE TOKAT BİR NUMARA OLACAK

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile Mücevher İhracatçıları Birliği ve Mücevher Tanıtım A.Ş arasında Mücevher Taşları Kesme Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı. Yapılacak olan iş birliği ile Tokat'ı yarı değerli taşların üretim merkezi haline getirmek ve kadın istihdamına destek vermek amaçlanıyor.
YARI DEĞERLİ TAŞLARIN ÜRETİMİNDE TOKAT BİR NUMARA OLACAK

"TOKAT TÜRKİYE'DE BİR NUMARA OLACAK"

İmza töreninde konuşan ve protokolün öneminden bahseden Valimiz Sayın Dr. Ozan Balcı; "Bugün çok özel ve anlamlı bir iş için bir araya geldik. Kamu ve özel sektör iş birliğinin en önemli ve güzel örneklerinden bir tanesine şahitlik edeceğiz. Bugün Türkiye Mücevher İhracatçıları Birliği ile beraberiz. Malumunuz Tokat yarı değerli taşlar merkezi. Yine bildiğiniz gibi biz bir süre önce Valiliğin desteği ile Milli Eğitim Müdürlüğü bünyesinde bir atölye kurduk. Amacımız hammadde kaynağı açısından, yarı değerli taşlar açısında Tokat bir merkez. İlimiz bu konuda Türkiye'nin hatta dünyanın en kıymetli yerlerinden bir tanesi. Mücevher İhracatçıları Birliği ile bir protokol imzalayacağız. Moda, renk, dizayn anlamında taşları geliştireceğiz. Gerek obje tasarımı gerek takı tasarımı anlamında bu işi daha da geliştireceğiz. Aynı zamanda kadınlarımızı eğiteceğiz. Dünyanın sayılı Türkiye'nin bir numaralı taş üretim merkezlerinden biri olacağız. Diğer yandan kadın istihdamına çok büyük katkı sağlamış olacağız. Çünkü kadınımızın gücü Tokat'ın gücü demektir. Tokat'ın çok kıymetli hanımefendileri var. Onların aklından, zekasından, yetenek ve yetilerinden de faydalanacağız. Nihai hedefimiz 5 yıl sonra 5 bin kadının burada istihdam ediliyor olması. Köyler dahil küçük üniteleri taş üretim merkezi haline getirmeye amaçlıyoruz. Bir taraftan kadınlarımızı eğiteceğiz. Bir taraftan Mücevher İhracatçıları Birliği bize destek verecek. Bizler de onların birikiminden ve yeteneklerinden faydalanacağız. Böylece çok güzel bir projeyi hayata geçirmiş olacağız. İnşallah Türkiye'nin bir numaralı yarı değerli taşlar üretim merkezi olacağız. Hedefimiz büyük. Tokat'a inanıyoruz, güveniyoruz. Attığımız bu küçük imza ilimiz, insanlarımız ve ülkemiz için çok büyük bir adım olacak" dedi.

"HEM İHRACATIMIZI ARTIRACAĞIZ HEM DE KADIN İSTİHDAMINA ÇOK BÜYÜK FAYDA SAĞLAYACAĞIZ"

Mücevher İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Mustafa Kamar yarı değerli taşlar konusunda Tokat'ın çok önemli bir konumda olduğunu belirterek şunları söyledi; "Mücevher ihracatında Türkiye çok önemli bir yerde. Dünyanın en büyük üç ülkesinden bir tanesiyiz mücevher ihracatında. Bu alanda İtalya, Çin ve Türkiye dünyadaki en büyük rollere sahip. Bununla beraber 6 milyar dolara yakın ihracat yapıyoruz. Fakat bu ihracatı yaparken bazı şeyleri ithal etmek durumunda kalıyoruz. Bunlardan en önemlisi de yarı değerli taşlar. 100 milyon dolar civarında biz bu ihracatı yapabilmek için dünyada yarı değerli taş ithal ediyoruz. Objelerden ve süs takılarından bahsetmiyorum bile. Dolayısıyla en önemli hedeflerimizden birincisi bu 100 milyon dolarlık ithalatımızı sıfıra indirmek ve arkasından ihracata başlamak. İkincisi eğer ki mücevher sektöründe dünyada bir numara olmak istiyorsak da kendi taşımızı kesebilmemiz lazım. Tokat bunun için çok önemli. Hem etrafında çıkan yarı değerli taşlar açısından hem de Valiliğin ve Milli Eğitim teşkilatının bu işe sahip çıkması açısından önemli. Bunun dışında obje konusunda da Tokat'ın yaptıkları gerçekten inanılmaz. Bu konuda da birlikte çok büyük bir yol alacağımıza inanıyorum. Hem ihracatımızı artıracağız ithalatımızı azaltacağız hem de kadın istihdamına çok büyük fayda sağlayacağız. Tokat'ın Türkiye'de ilk olacağına yürekten inanıyorum"

Yapılan açıklamaların ardından Mücevher Taşları Kesme Eğitim İş Birliği Protokolü imzalandı.

 

12-11-202112-11-202112-11-2021

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.