TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

“Yöneticilik Formasyonu Kazandırma 1. Kademe Kursu Sona Erdi”

“Yöneticilik Formasyonu Kazandırma 1. Kademe Kursu Sona Erdi”

Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlkokulu konferans salonunda 02 Şubat 2015 tarihi ile 06 Şubat 2015 tarihleri arasında düzenlenen “Yöneticilik Formasyonu Kazandırma 1. Kademe Kursu”  06 Şubat 2015 Cuma günü saat 13.00’de düzenlenen kapanış programı ile sona erdi.

Yeni görevlendirilen ve halen okul müdürlüğü görevini sürdüren yöneticilerin yürüttükleri görevlerde başarılı olmaları, vizyoner bakış geliştirebilmeleri, değişim ve gelişmeleri takip edebilmeleri, kişisel ve mesleki gelişimleri sürdürebilmeleri amacı ile düzenlenen kursta akademisyenler tarafından;

  •      Öğretim Liderliği,
  •      Eğitimde Kalite Yönetimi,
  •      Okul Kültürü ve Örgütsel Davranış,
  •      Okul Yöneticiliği,
  •      Proje Yönetimi,
  •      Vizyon ve Strateji Geliştirme,
  •      Yönetsel ve Mesleki Etik konularını içeren sunumlar yapıldı.

Kurs kapanış programına  İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI ile birlikte İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Mustafa ERARSLAN, Abdullah TAŞTAN, Şube Müdürleri Menderes KAYA, Murat AĞAR, Fahri NAYMAN ve İl Merkezi ile İlçelerimizde görev yapan Okul/Kurum Yöneticileri katıldı.

Kursun kapanışında okul müdürleri adına söz alan Yeşilbağ Ortaokulu Müdürü Ahmet ÖZDEMİR yaptığı konuşmada: Bir haftalık süre içerisinde bu salonda dünyanın en keyifli işi olan öğrenmenin verdiği mutluluğu yaşadık. Yapılan araştırmalara göre eğitim kurumlarında görev yapan yöneticiler bir süre sonra kendi renklerini kurumuna vermektedirler. Yani eğitim kurumu, yöneticisinin rengine bürünmektedir. Bu durum bizim sorumluluğumuzu bir kat daha artırmaktadır. Bu vesile ile yönetici arkadaşlarım adına bizlere bu imkânı sağlayan başta İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI olmak üzere, müdürlüğümüzün ilgili birim yönetici ve çalışanlarına, akademiysen hocalarımıza, bu mekânı bütün imkanlarıyla birlikte bize sunan Mehmet Akif Ersoy Görme Engelliler İlkokulu Müdürümüze ve çalışma arkadaşlarına, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum dedi.

İl Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI ise “Yöneticilik Formasyonu Kazandırma 1. Kademe Kursu” sonunda yaptığı değerlendirmede; okul yöneticisi olan siz değerli arkadaşlarımın bir haftalık kurs süresi içerisinde akademisyenlerimizin sunumları ile çok yönlü değerlendirmeleri esas alan uygulama örneklerini dinlediniz.

Burada önemli bir ayrıntı ortaya çıkıyor. Sadece organizasyon, stratejik planlama ve yönetim yetmiyor. Mutlaka, pozitif, olumlu bir tutum ve kolaylaştırıcı liderlik dediğimiz bir yaklaşımın benimsenmesi gerekiyor.

Bizler eğitimin odağında duran yöneticileriz. Okul/Kurum yöneticiliği aslında Milli Eğitim Bakanlığı´nın en stratejik noktasıdır. Var olan bütün kararların alındığı, yönetim süreçlerinin planlanıp, uygulanıp sonuçlarının en yakından görüldüğü ve yıllar içersindeki duayenlerin söylediği gibi müdürü kadar okul olabilen bir yapıyı temsil ediyoruz.

Yani okulda, okul yöneticisi sürekli olarak şu düşünce ile hareket etmelidir. “Ben öğretmenlerimin işlerini nasıl kolaylaştırırım. Öğrencilerimin çalışmalarını nasıl etkin kılar, onlar için yaşam alanlarını, öğrenme ortamlarını daha nitelikli nasıl yaparım ve onların öğrenmelerini nasıl kolaylaştırırım.” Yönetici, bütün süreçleri, var olan gelişim çalışmalarını ve değişimlerin hepsini kolaylaştırıcı liderlik mantığından da yararlanarak yürütmek durumundadır.

Burada aldığınız bilgi ve birikimlerin, geliştirdiğiniz dostlukların, ortak çalışma noktasındaki moral düzeyinizin bu çalışmaları yürütürken sizin yardımcınız olacağını ve önünüzü açacağını düşünüyorum. Biz de bütün çalışma arkadaşlarımla sizlerin işlerinizi kolaylaştırma noktasında yanınızda olacağımızı belirtmek istiyorum.

Son olarak bu çalışmayı verimli bir şekilde yürüten insan kaynakları ve strateji şubelerimize, onları destekleyen müdür yardımcısı arkadaşımıza, çalışmada görev alan akademisyen ve milli eğitim müdürlüğümüzdeki görevli arkadaşlarıma ve hassaten içersinde bulunduğumuz kurum yöneticilerine ve değerli personeline de sizler adına ayrıca teşekkür ediyorum.

Bütün arkadaşlarıma ikinci dönemde de sağlık sıhhat ve başarı dilerken bir yandan da işlerinin hakkını verme noktasında azami gayret göstermelerini özellikle rica ediyorum. Her iş gerçekten hakkını verdikçe anlam kazanır. Hakkı verilmeyen hiçbir işin üstlenilmesinin de anlamı yoktur.

Bu duygu ve düşüncelerle İnşallah ikinci dönem, sizlere, ailelerinize, öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve bütün çalışanlarımıza hayırlı, uğurlu olur. Ben her birinize sağlık sıhhatle başarılı bir dönem diliyorum dedi. 

Programın sonunda İl Milli Eğitim Müdürlüğü birimlerince Okul/Kurum Müdürlerinin talep ve beklentileri alındı. Bilgi, belge, döküman ve farkındalık oluşturan örnek paylaşımlarla sona erdi.  

 

YöneticiYöneticiYönetici

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.