TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yurt Dışına Giden Öğretmen Ve Öğrenciler Yurda Döndüler

Yurt Dışına Giden Öğretmen Ve Öğrenciler Yurda Döndüler

15 Temmuz Şehitler Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri "We are all human-beings" " Hepimiz insanoğluyuz " başlıklı Erasmus projesi kapsamında 11-15 Kasım tarihleri arasında Slovakya-Trnava şehrinde gerçekleştirilen Öğrenme Öğretme faaliyetlerini katılarak yurt dışından döndüler.

    Öğrenme-öğretme faaliyeti "Savaş, Göç ve Kayıplar" konusunda bir dizi program ve gezi düzenlenmiş İspanya, İtalya, Romanya ve Slovakya'dan katılımcı ile gerçekleştirilen faaliyetlerle dil yeterliliklerinin ve çok kültürlü ortamlarda çalışabilme yetenekleri geliştirilmeye çalışılmıştı.

    Birinci Dünya Savaşı'nın resmen bittiği an olan 11 Kasım saat 11:11 de 1.Dünya Savaşı anıtındaki törenlere katılımla başladı. Daha sonra okulda Yugoslavya'nın dağılmasından sonra meydana gelen çatışmalarla ve Serebrenitza katliamı ile Balkan Savaşı'na katılmış bir savaş gazisi bu savaşla ilgili tecrübelerini ve tanık olduğu trajedilerini, anılarını paylaştı. Misafir ülkelerin dillerinde söylenen şarkılarla etkinlik sürdü.

    Etkinlik kapsamında bir ilkokul ziyaret edildi. Burada Slovakya ordusunda aktif olarak çalışan ve Afganistan Barış Gücü'nde görev almış bir generalle söyleşi yapıldı. Başkent Bratislava'nın tarihi yerleri Slovak Diriliş ve Savaş müzeleri gezildi. 1. ve 2. Dünya Savaşı sırasında esir alınan Slovaklara dair paylaşımların ve sesli savaş ortamının da yapıldığı müze savaşın soğuk yüzünü ve acımasızlığını ortaya koyuyor.

  2. Dünya Savaşı sırasında işçi kampı olarak kullanılan ve Slovakya'daki Yahudilerin alıkonulduğu kamp öğretmen ve öğrenciler müzeyi gezerek savaş sırasında yaşanan, sıkıntı, işkence ve hastalıklar proje hedeflerimizden olan öğrencilere savaş yüzünden ülkemize kaçan mültecileri anlamaya çalışmaları için gerçek yaşanmış hikayeler anlatıldı.

   Öğrenme ve öğretme faaliyetleri kapsamında son günün broşür hazırlanması, okulumuz tarafından hazırlanan Myanmar, Doğu Türkistan, Sudan, Afganistan gibi yerlerdeki diğer ülke katılımcılarının insan hakkı ihlalleri ile ilgili bilgilendirmeler ve sertifika töreni ile hareketlilik faaliyeti tamamlanarak öğretmen ve öğrenciler yurdu döndüler.

19-11-201919-11-201919-11-2019

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.