TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Zihinsel Engelli Birey ve Ailelerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri

Zihinsel Engelli Birey ve Ailelerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri

22.10.2015 Perşembe günü Saat 13.00’de Yavuz Selim Özel Eğitim İlkokulu Ortaokulu ve Mesleki Eğitim Merkezi  öğretmenler odasında  “Zihinsel Engelli Birey ve Ailelerinin Sorunları ve Çözüm Önerileri”  konulu bir toplantı yapıldı. Toplantıya Tokat Belediye Başkanı  Av.Eyüp EROĞLU,İl  Milli Eğitim Müdürümüz Levent YAZICI, Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri   Dr. Mehmet  ERŞAN, Aile Sosyal Politikalar  İl Müdürü Hülya ÖZDEMİR, , Halk Sağlığı Müdürü  Dr.Cihat ZÜLFÜOĞULLARI, İŞ-Kur Müdürü İbrahim AKPINAR , Okul Müdürü Cihan ÖZTÜRK, Eğitim Uygulama Merkezi  Md.Tuncay ASLAN, Öğretmenler   ve bir grup öğrenci veli temsilcisi katıldı.

           Toplantının açılış konuşmasında Okul Müdürü Cihan ÖZTÜRK  şunları söyledi: Hafif Düzey Zihinsel Engelli Öğrencilere hizmet veren bir eğitim kurum olarak özellikle okulumuzdan mezun öğrencileri ve ailelerini yakından tanıyoruz.Bu aileler son derece dramatik sorunlarla karşı karşıyalar.Hem insani hem vicdani hem de kurumsal kimliğimiz gereği  “zihinsel engelli birey  ve ailelerinin sorunlarına” karşı sorumluluklarımız var.Bu sorumluluk bilinciyle devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları olarak bu sorunları paylaşmak ve çözümüne katkı sağlamak amacı ile bir araya geldiğimiz   başta Belediye Başkanımıza Eyüp EROĞLU’na, İl Milli Eğitim Müdürümüz  Levent YAZICI ve diğer kurum müdürlerimize  ve tüm katılımcılara ayrı ayrı teşekkür ediyorum.

İl Milli Eğitim Müdürü Levent YAZICI  yaptığı konuşmada “Toplumun en dezevantajlı  grubu olarak zihinsel engelli birey ve ailelerinin  sorunları hepimizin sorunlarıdır.Başta Belediyemiz ,İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz  ve devletimizin diğer ilgili tüm kurumları ile işbirliği içinde sorunları çözmeyi amaçlıyoruz.Zihinsel engelli bireylerin  anne ve babaları  olarak ne tür zorluklarla karşı karşıya olduğunuzu kısmen biliyoruz.  Belediye başkanımız  ile birlikte ilgili kurum  idarecileri olarak sizleri dinlemek ve sorunlarınıza çözüm üretmek adına  bu toplantıyı çok önemsiyoruz.Toplantımıza katılan başta belediye başkanımıza , tüm kurum müdürlerine, okul yöneticilerine ve siz değerli anne ve babalara  teşekkür ediyorum.”dedi.

          Öğrenci velileri tek tek söz alarak karşılaştıkları sorunları  dile getirdiler.Veliler; mezun olan kız ve erkek çocuklarının okuldan mezun olduktan sonra gidebilecekleri bir yerlerinin olmadığını kız çocuklarının daha çok eve kapandıklarını ; erkek çocuklarının ise bir anlamda sokağa terk edildiklerini kahvelerde ve sokaklarda bazı sorumsuz insanların eğlence malzemesi olduklarını dile getirdiler.Bir anne ise; “Beyim kalp krizi geçirdi otistik çocuğumu bir yere bırakıp da beyimin baş ucunda bulunamadım” diyerek duygularını dile getirdi.

          Daha sonra söz alan Belediye Başkanı  Av.Eyüp EROĞLU ise; “Siz gerçek sevgi ve şefkat kahramanı  insanlarsınız. Özellikle siz anne ve babaları  saygı ile selamlıyorum. İnsanlık onurunu  ancak sizin gibi  sevgi ve şefkat dolu yürekli anneler  ayakta tutabilir. Onun için cennet annelerin ayakları altındadır. Hiç merak etmeyin sizi asla yalnız bırakmayacağız.Bu  onurlu yaşam mücadelesinde hep yanınızda olacağız.İlk ve en önemli işimiz inşallah; engelli ve aileleri için Sağlıklı Yaşam Merkezi kurarak sizi bu yalnızlıktan ve çaresizlikten kurtaracağız .” diyerek bütün katılımcılara teşekkür etti.

 

y

yyy

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.