TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BT Rehber Öğretmenleri Mart Ayı E-İçerikleri

BT Rehber Öğretmenleri Mart Ayı E-İçerikleri
BT Rehber Öğretmenleri Mart Ayı E-İçerikleri

BT Rehber Öğretmenleri Mart Ayı E-İçerikleri

 

Ayın Teması

  

Bilgisayar oyunları

Ayın makalesi;

Bilgisayar, okul çağından itibaren çocuklara sınırsız bir dünya sunuyor. Bu dünya içerisinde yönetici sizsiniz, kuralları siz koyuyorsunuz. Hakimsiniz, istediğiniz yere giriyor, istediğiniz yerden çıkıyorsunuz. Bir şekilde kurallarını sizin koyduğunuz, geniş ve sınırsız bir dünyayı, çocuğun istemesi kadar doğal bir şey yoktur. İnternet kafeler, evinde bilgisayarı olmayan, bilgisayara ulaşamayan çocuklar için bir çıkış noktası gibi ortaya çıktı. Daha sonra bilgisayar oyun teknolojisinin inanılmaz gelişmesi ve insanların ortak oyun oynama istekleri ve talepleriyle evde de bilgisayarı olan çocuklar, ortak  oyun oynama adına internet kafelere gitmeye başladılar. Burada çocuklardan gelen talep şu: “evet benim bilgisayarım var, oyun interaktif değil. Ben oyuna karşı tarafın da katılmasını, grup olarak oynamayı istiyorum” diyorlar.

Grup olarak oynanan oyunların çoğunda şiddet var. Şiddeti içeren, bir takım insanların kaçtığı, birilerinin onları kovaladığı, insanların birbirine zarar verdiği, yakaladığı, öldürdüğü, savaş içerikli, hırsız, polis, mafya gibi konuların yer aldığı oyunlar bunlar.

 Bir takım içsel arzularımızı ve tepkilerinizi oyun vasıtasıyla boşaltmış oluyorsunuz. Dünya kurulduğundan beri çocuklar, hayali oyunlar oynarlar ve bu oyunların içersinde de şiddet vardır. Hırsız, polisçilik, savaş oyunları........... 

 

*HKÜ Psikoloji Bölümü Öğretim Üyesi ProfDrMücahit Öztürk ´ün Bilgisayar oyunları" adlı makalesinini devamına ulaşmak için tıklayınız.      

 

Tema kapsamında hazırlanan video;

 

 

Tema kapsamında hazırlanan afişler;

 

 

 

 

 

 

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.