TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

BT Rehber Öğretmenleri Nisan Ayı E-İçerikleri

BT Rehber Öğretmenleri Nisan Ayı E-İçerikleri
BT Rehber Öğretmenleri Nisan Ayı E-İçerikleri

BT Rehber Öğretmenleri Mart Ayı E-İçerikleri

 

Ayın Teması:  Sosyal Medya

Ayın makalesi;

Dünya çapında milyonlarca kullanıcıyı etkileyen sos­yal ağ siteleri işletme stratejilerinin de önemli bir par­çası haline gelmiş durumdadır. Bu durum beraberinde sosyal ağların en önemli kullanıcı kitlesi olan ve yakın gelecekte aktif tüketiciler haline gelmesi beklenen 18-24 yaş grubu gençlerin sosyal ağ sitelerindeki davranışla­rını, beklentilerini ve etkileşimlerini daha iyi anlama çabasını da ortaya çıkartmıştır. Bu çalışma, 18-24 yaş arası sosyal ağ sitesi kullanıcısı gençleri kullanım moti­vasyonlarına göre sınıflandırmayı ve her bir grup içinde yer alan kullanıcıların profillerini tanımlamayı amaç­lamaktadır. Anadolu Üniversitesi’nde 447 öğrenci ile gerçekleştirilen çalışmada, Kullanımlar ve Doyumlar Teorisi’nden yola çıkılarak gençlerin sosyal ağ sitelerini kullanma motivasyonları sosyalleşme, eğlence, gösteriş yapma, kolay erişim/ulaşılma, pazarlama kampanya­larından yararlanma, koordine olma, kaçma/kaçınma, bilgi edinme, arkadaş edinme, paylaşım, arkadaşların yaşamlarını izleme olmak üzere 11 madde altında toplanmıştır. Bu 11 madde kullanılarak yapılan kü­meleme analizi sonucunda gençler “müptelalar, müda­vimler, muhabereciler ve mesafeliler” olmak üzere dört kullanıcı grubu altında sınıflandırılmıştır. Bu gruplar arasında, sosyal ağ sitelerini kullanma motivasyonları ve bu sitelerdeki kullanım davranışları açısından an­lamlı farklılıklar olduğu gözlenmiştir.

*Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi´ndeyayınlanan "Müptelalardan Mesafelilere Sosyal Ağ Sitesi Kullanıcısı Gençler: Kullanma Motivasyonları ve Davranışları Açısından Profilleri" makalesine ve afişleri indirmek için  tıklayınız.      

 

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.