TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Eğitimde Fatih Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2015

Eğitimde Fatih Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2015

 

 

Ülkemizin “Bilgi Toplumu Strateji Belgesi”nde yer alan Bilişim Teknolojilerinin eğitim sürecinin temel amaçlarından biri olması , öğrencilerin ve öğretmenlerin bu teknolojileri etkin kullanabilmesi hedefini gerçekleştirmek amacıyla Eğitimde Fırsatları Arttırma ve Teknolojiyi İyileştirme Hareketi (FATİH) projesi başlatılmıştır.

2010 yılı sonunda başlayan projenin yaklaşık 4,5 yıllık geriye kalan kısmında, Fen, Anadolu, İmam Hatip ve Genel Liselerin etkileşimli tahta ve alt yapı ihale ve kurulumları tamamlanmış bu okullarda öğretmenlere ve öğrenim gören 9. Sınıf öğrencilerine de tablet bilgisayarlar verilmiştir. İlk ve orta dereceli tüm okullarımıza bir adet çok fonksiyonlu yazıcı ulaştırılmıştır. Öte yandan bu donanımları öğretmen ve öğrencilerin etkin bir biçimde kullanımına yönelik www.eba.gov.tr portalı oluşturulmuş, sadece donanımlar okullarımıza ulaştırılmakla kalmayıp ders ve sınıf seviyelerine uygun, her yerden erişim sağlanabilen içeriklerle zenginleştirilmiştir.

Fatih Projesinin geldiği bu noktada öğrenci, öğretmen, akademisyen,  eğitim teknologları, teknoloji sağlayıcılarının, özel okulların, fikir ve tecrübelerinin paylaşılması amacıyla, “Eğitimde Fatih Projesi Eğitim Teknolojileri Zirvesi 2015 “ gerçekleştirilecektir. İlk kez yapılacak bu zirve ile Fatih Projesi bütün paydaşlarının, Türkiyedeki ve dünyadaki iyi örneklerin sunumu ile bir araya gelmesi sağlanacaktır.  Zirvede yer alan konular öğretmen gereksinimleri,  öğrenci motivasyonu, teknolojinin geldiği nokta ve Fatih Projesinin ihtiyaçları değerlendirilerek özenle seçilmiş, bu konular üzerinde farklı yöntem ve araçların değerlendirilerek projeye katkı sağlaması amaçlanmıştır. Bahsi geçen konu başlıkları şu şekildedir;

       

Kodlama ve Kod Eğitimi

Genç Yazılımcılar

Geleceğin Teknoloji Sınıfları

e-İçerik Oluşturma/e-İçerik Oluşturma Araçları

Üç Boyutlu Teknolojiler

Oyun Tabanlı Öğrenme , Eğitsel Oyun

Sosyal Medya ve Bloglar

Eğitimde Bilinçli ve Güvenli İnternet Kullanımı

“Eğitimde Etkin ET (Etkileşimli Tahta) Kullanımı

Eğitimde Engelsiz Bilişim

Öğrenci Merkezli Eğitimde Teknoloji Destekli Başarılı Uygulamalar

 

Proje Web Sayfası :

http://fatihprojesietz.meb.gov.tr

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.