TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

ÖĞRENCİLERİMİZ, MEYDAN OKU KİTAP OKU PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİ

Valiliğimiz himayelerinde Müdürlüğümüzce yürütülen Kitap Tokat Projesi Kapsamında 26 Haziran Ortaokulu ve 15 Temmuz Şehit Birol Yavuz Ortaokulu öğretmen ve öğrencileri, 'Meydan Oku Kitap Oku' projesini hayata geçirdi.
ÖĞRENCİLERİMİZ, MEYDAN OKU KİTAP OKU PROJESİNİ HAYATA GEÇİRDİ

 

Proje ile salgın sonrası hızla dijitalleşen öğrenme ortamında öğrencilerimizin ilgi ve dikkatlerini kitap okuma faaliyetine daha fazla odaklamak ve bu konuda farkındalıkları sosyal medya ve diğer medya organları aracılığıyla daha geniş kitlelere ulaştırmak amaçlanıyor. Ayrıca proje kapsamında kitap okumayı daha eğlenceli hale getirmek, öğrencilerin farklı okullardan veya farklı illerden paydaşları ile iletişimlerini artırmak, motivasyon düzeylerini artırmak, ailelerin konuya ilgilerini daha fazla çekebilmek, kitaplar üzerine öğrenciler arası değerlendirme ortamları oluşturmak, yaşanan yörenin tarihi ve kültürel ortamlarını tanıtmak vb. hedefleniyor.


Projemizin Tanıtım Videosunu İzlemek İçin Tıklayınız 


PROJE UYGULAMA SÜRECİ

 

1.     Proje yürütücüsü öğretmenler okullarında etkinliğe katılacak gönüllü öğrencileri belirler ve seviyelerine uygun Milli Eğitim Bakanlığının belirlemiş olduğu etik kurallara uygun kitapların seçimini yapar ve temin eder.

2.     Öğrenciler, öğretmenleri moderatörlüğünde seçtiği bir kitabı belli bir sürede okuyacağına dair sosyal medya aracılığıyla ya da doğrudan başkalarına meydan okur. Yürütücü öğretmenler de tıpkı öğrenciler gibi rol model olmak için birbirlerine meydan okurlar.

3.     Bu meydan okumayı kabul eden öğrenciler ya da öğretmenler karşı video ile cevap verir ve karşılıklı kitap okuması başlar.

4.     Aynı ilde bulunan öğrenciler öğretmenlerinin moderatörlüğünde ortak bir alanda bir araya gelip okudukları kitapların değerlendirmesini yaparlar.

5.     Proje başka kitaplar aracılığı ile karşılıklı meydan okuyarak  devam ettirilir ve bir akım haline getirilmesi hedeflenir. 

Not: Projeyi uygulayacak olan öğretmenler sürecin etkili ve doğru bir şekilde ilerleyebilmesi için tüm aşamalarda rehber rolündedir.

Not 2: Öğrenci çekimleri ilk uygulamaya mahsus olmak üzere Tokat'ın tarihi ve turistik mekanları arka plan olacak şekilde çekilecektir.

Not 3: Projeye katılımda gönüllülük esas olup çekimlere katılan öğrencilerin velilerinden gerekli izin dilekçeleri alınmıştır.

Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.