TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

TOKAT'TA "OKUL GÜVENLİĞİ" VE "TAŞIMALI EĞİTİM" MASAYA YATIRILDI

Valimiz Sayın Numan Hatipoğlu başkanlığında 2023-2024 Eğitim Öğretime hazırlık süreci okul, öğrenci sağlığı ve güvenliği toplantısı gerçekleştirildi.
TOKAT'TA

Toplantıya İl Milli Eğitim Müdürümüzün yanı sıra Emniyet ve Jandarma yetkilileri, okul müdürleri, muhtarlar ve okul aile birlikleri başkanları katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Müdürümüz Sayın Ahmet Özdemir, öğrencilerimizin okul çevrelerinde ve okul içerisindeki güvenliklerinin en önemli önceliklerden biri olduğunu vurguladı.

Yaz tatilinin ardından 11 Eylül pazartesi günü itibariyle 2023-2024 eğitim-öğretim yılının startı verildi. Millî Eğitim Bakanlığı, 2023-2024 eğitim öğretim yılı kapsamında, illere "okul güvenlik tedbirleri"ne ilişkin yazı göndermişti. Genelgede okula gelen veliler ile ziyaretçilerin kayıtları tutulması, belirlenen sürelerle sınırlı olmak kaydıyla gerekli kontroller sağlanması, okul çevresinde öğrencilere yönelik tehlike oluşturabilecek zararlı madde satışı, tehlikeli alanlar ve metruk binalarla ilgili tedbirlerin alınması için gerekli kurumlar ile iş birliği yapılması gibi birçok önemli madde bulunuyor.

Okul bahçelerinde ve oyun alanlarında bulunan her türlü oyun, spor araç ve gereçleri ile iş ekipmanları kontrol edilerek tehlike arz etmeyecek şekilde gerekli önlemlerin alınması, Siber güvenlik konusunda koruyucu ve önleyici tedbirler, öğretmen ve öğrenciler konu hakkında bilgilendirilmesi, Okul fiziki şartlarının "engelli dostu" şartlarına uygun hâle getirilmesi, çalışanların bu anlamda bilgilendirilmesi, Okul servis araçları ile okula gelen çocukların iniş ve binişteki kontrolleri nöbetçi öğretmen/idareci tarafından yapılarak gerekli güvenlik tedbirleri alınması, Okul önlerinden seyyar satıcıların uzaklaştırılması konusunda belediyeler ile iş birliği yapılarak gerekli denetimlerin yapılması, Okul bina ve eklentilerinde, kamera ve alarm sistemlerin asgari teknik gereklere uygun donanıma ve teknolojiye sahip biçimde kurularak okul çevre ve alan güvenliğinin kamera izleme, kayıt ve takip süreçlerin yönetilmesi gibi birçok önemli madde genelgede dikkat çekmişti .

Tokat'ta da 26 Haziran Atatürk Kültür merkezinde Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, başkanlığında düzenlenen toplantıda okulların güvenliği ve taşımalı eğitim konuları değerlendirildi. Vali Hatipoğlu "Toplumumuzun geleceğini şekillendiren çocuklarımız için daha iyi bir yarın inşa etmek için çalışıyoruz" dedi.

Yeşilırmak Mah. Mehmet Şahin Bulvarı No38 TOKAT - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.