TOKAT İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Zile Fevzi Çakmak Ortaokulu´na eTwinning Ödülü

Zile Fevzi Çakmak Ortaokulu´na eTwinning Ödülü
Zile Fevzi Çakmak Ortaokulu´na eTwinning Ödülü

       Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü bünyesinde faaliyet gösteren  Türkiye Ulusal Destek Servisince desteklenen  eTwinning projesi kapsamında Zile Fevzi Çakmak Ortaokulu   2013- 2014 Eğitim Öğretim yılında koordinatör okul olarak gerçekleştirmiş olduğu “Big Steps Towards Peace and Toleance” (Barış ve Hoşgörüye Büyük Adımlar) isimli eTwinning projesi ve  “Kültürlerarası Anlayış için Mevlana” isimli Avrupa eTwinning Ödül  kategorisinde en iyi proje seçilerek eTwinning Avrupa Ödülüne layık görüldü. Bilindiği üzere Ödül töreni Mayıs 2005 tarihinde Belçika’nın başkenti  Brüksel’de gerçekleştirilecek.Aynı proje daha önce Portekiz’de 12-15 yaş kategorisinde en iyi  eTwinning projesi seçilerek Portekiz Ulusal eTwinning Ödülü kazanmıştı.

      Fevzi Çakmak Ortaokulu İngilizce Öğretmeni Ünsal SAPER projeyle ilgili şunları ifade etti: Kurucu okul olduğumuz eTwinning projesi ,İspanya(Barcelona),Norveç(Oslo)Portekiz(Barreiro),Polonya(Glinianka)ve Yunanistan(Volos) daki proje ortağı okullardan   18 öğretmen ve 174 öğrencinin aktif katılımıyla projenin sanal sınıfı Twinspace’de gerçekleştirildi. Proje, ortak okullar öğretmen ve öğrencileri  arasındaki kültürler arası diyalogu ve hoşgörüyü güçlendirmeyi,diğer ülke ve kültürlere yönelik kültürel farkındalığı arttırmayı,okul eğitimine Avrupa boyutu katmayı,yabancı dil eğitiminde web 2.0 araçlarının  aktif kullanılmasını sağlamayı ve temel yabancı dil becerilerinin  geliştirilmesini hedeflemiştir.

      Proje kapsamında; her ülkenin bir masal kahramanına diğer ortak ülkelere kültürel keşif amacıyla sanal yolculuklar yaptırıldı, ortak Avrupa Hikayeleri  yazıldı, ortak ülkelerle İlgili Çarpıcı Gerçekler Kitabı hazırlandı, 6 Avrupa dilinde  sözlük çok dilli sözlük hazırlandı, halk dansları ve halk türküleri performansları sergilendi, farklı konu başlıkları üzerine işbirlikçi zihin haritaları oluşturuldu, ortak barış anıtı oluşturuldu, barış ve hoşgörü temalı ortak  şiirler yazıldı, e-kitaplar hazırlandı,ortak okullar arasında Skype dersler  işlendi, ortak ülkelerde eTwinning proje sergileri açıldı. Tüm çalışmalar projenin iletişim dili olan İngilizce olarak ve çeşitli web 2.0 araçları kullanılarak projenin ortak sınıf Twinspace üzerinden gerçekleştirildi.

 

Projenin linki (http://new-twinspace.etwinning.net/web/p97694/welcome)

 

http://www.etwinning.net

 

http://etwinning.meb.gov.tr
Hükümet Konağı Kat 3 Merkez/Tokat - (0356) 214 10 17

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.